Stiri din domeniul fotografiei

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  


O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

« inapoi la stiri | anunta o stire

Bookmark and Share

Razvan Jigorea

- 2006-12-14, GS

Nu stiu cum sa formulez, insa cu tristete trebuie sa anunt ca Razvan Jigorea ne-a parasit.





(foto: Voicu Bojan)




Se spune ca pe cei pe care îi iubeste mult, Dumnezeu îi cheama mai repede în Raiul Lui. Pe tacute si fara preaviz, Razvan Jigorea ne-a lasat pe toti balta si a plecat. Discret, timid, simplu, asa cum era. Nici macar pasiunea lui pentru fotografie nu l-a putut întârzia printre noi. L-am întâlnit doar o singura data, am stat doua zile împreuna si am fotografiat în cartierul Orasul nou de lânga Anina, alaturi de Lore si Mircea. Au fost momente luminoase, de care îmi e deja dor. Nu am apucat sa devenim mari prieteni, dar simplul fapt ca nu vom mai putea reface niciodata aici, pe pamânt, acel drum împreuna ma întristeaza peste masura.

Am cautat azi în arhiva imaginile cu Razvan facute atunci. Le-am privit cu melancolie si mi-am adus aminte cu aceasta ocazie în ce consta fascinatia fotografiei si anume aceea de a evoca, de a reactualiza cu putere, prin simplul act al privirii, un fapt petrecut cândva în spatiul si timpul lumii noastre fragile.

Voicu Bojan
http://www.jigorea.com/

 

 

Comentarii:

Gelu Lupas - 14 Dec 2006, ora 16:14
Imi pare foarte rau. Prima imagine reflecta cat se poate de bine caracterul lui Razvan - un om prietenos, deschis si cu foarte mult bun simt. A fost printre cei ce au lasat ceva in urma lor. Sper sa fie un exemplu si pentru altii.

ozolin dusa - 14 Dec 2006, ora 17:45
La amiaza ma uitam la imaginile lui cu Anina-orasul nou. Descopeream un fotograf plin de forta. Acum aflu ca nu mai este. E cumplit. Viata noastra se intinde cat intervalul dintre doua apasari pe declansatorul aparatului de fotografiat. Multi dintre oamenii care m-au facut sa constientizez ce inseamna fotografia nu mai sunt. Probabil ca Dumnezeu a mai avut nevoie de cineva care sa-i faca poze si l-a chemat la el... Prima oara cand voi fotografia voi declansa o data si pentru el, Prietenul necunoscut!

tudor pantelimonescu - 14 Dec 2006, ora 19:37
pacat... foarte pacat

cristian Popescu - 14 Dec 2006, ora 21:24
Dumnezeu sa-l odihneasca.

alex t - 14 Dec 2006, ora 22:32
Godspeed si Goodlight Razvan. Venim si noi

Raoul-M. Septilici - 15 Dec 2006, ora 00:43
Sa speram ca este intr-un loc mai bun.

claudiu titulescu - 16 Dec 2006, ora 14:51
nu l-am cunoscut,dar am privit imaginile de pe site-ul sau...un om sensibil,cu o mare putere de sintetizare a esentei momentului,un om care facea altceva decat multi fotografi....nu stiu de ce mi-au dat lacrimile cand am citit...poate pentru ca era unul de-al nostru,al celor care iubim ceea ce facem,iubim fotografia si-i dedicam totul...Dumnezeu sa-l aiba in grija....

Maria Ciolan - 16 Dec 2006, ora 15:19
Dumnezeu sa-l odihneasca. Din pacate l-am cunoscut prea putin, din pacate a plecat prea devreme.

Florin Cnejevici - 17 Dec 2006, ora 13:07
Incredibil ! Dumnezeu sa-l odihneasca.

Iulia Motiu - 19 Dec 2006, ora 20:00
O mare pierdere. L-am cunoscut bine: am fost colegi si prieteni. Din pacate nu a avut suficienta "lightness of being" ca sa traiasca intr-o asemenea lume in care doar cei care dezvolta tupeu, plamani si fecale reusesc. Razvan chiar avea ceva de spus. A trait in 32 de ani cati altii-ntr-o viata. Era un rafinat... si un spirit renascentist. Odihneste-te in pace, Raz/.

Cristian Ionitoiu - 22 Dec 2006, ora 10:44
Tragic! Incredibil! Am lucrat cu Razvan cateva luni bune, pana cand firma respectiva s-a inchis si atunci drumurile noastre s-au despartit. Era un tip fantastic, cu care se putea discuta orice subiect, foarte cultivat. Profesional (si nu ma refer la fotografie) era foarte bun. Eu il revedeam dupa vreo 7-8 ani, si mi s-a parut din prima clipa ca era un om obosit, foarte usor irascibil, si poate si ce s-a intamplat atunci la firma respectiva l-a afectat. Dar parea ca a trecut peste asta, intalnindu-l ceva mai tarziu, dupa ce gasise o slujba noua, mai buna, exact ce vroia el, se casatorise, se apucase sa-si construiasca o casa, era totul asa cum trebuia sa fie. Si brusc dintr-o data .... nu mai am cuvinte Dumnezeu sa-l odihneasca!

jessa zinn - 08 Apr 2007, ora 20:38
i am very sorry for this tragic loss. my condolences to his family and friends. i have admired his work for some time. is there someone i can speak to about purchasing a photo? please contact me jessazinn@gmail.com

Novacescu Ecaterina Mihaela - 07 Jun 2007, ora 08:53
Imi pare sincer rau pentru o asa pierdere. Am vazut acup poze de la Orasul Nou. Tin sa va anunt ca eu chiar stiu cum arata acest cartier. Eu sunt din Resita, dar sunt educatoare la gradinita din cartier de 2 ani, si din pacate aceasata e situatia cartierului, cu toate ca este o zona extraordinat de frumoasa......Condoleante

diana vidrascu - 22 Sep 2007, ora 15:26
dumnezeu sa-l odihneasca.

Petru Jigorea - 06 Dec 2007, ora 16:07
"In Memoriam Razvan Jigorea" - maine 7.12.2007 se implineste un an de cand Razvan ne-a parasit. Dragostea daruita celorlalti din preaplinul inimii sale (bolnava de prea multa iubire) va dainui intru noi.