Portofoliu

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  

O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Unfinished dreams

Nascut in 1983 la Bucuresti, Cristian Movila este un fotograf de documentarii stabilit in Bucuresti si New York. A calatorit mult in jurul lumii si a lucrat in Europa si Orientul Mijlociu. Impresionat fiind de povestea copiilor bolnavi de cancer, si-a dedicat doi ani pentru a sta in apropierea celor dintr-un spital din Romania.



afis_expo.jpeg


In 2008 a avut loc lansarea expozitiei foto dedicate povestilor acestor copii, urmata de o campanie umanitara bazata pe portretizarea acestor copii cu "vise neterminate".



17.jpg


In vara anului 2005, fotograful Cristian Movila ajungea la spitalul Marie Curie cu dorinta realizarii unui reportaj despre drama traita de copiii bolnavi de cancer.



01.jpg


Un reportaj care a fost gandit initial ca unul obisnuit, dar care in final avea sa dureze mai bine de doi ani. Si asta pentru ca, din prima zi, Cristian Movila a simtit ca nu poate fi doar un martor tacut. A inteles rapid ca nu este o poveste in mod obligatoriu cu final trist. Ca boala nu ii condamna pe copii. Ca resursele financiare le-ar putea da o sansa nu la o alta viata, nu la o viata mai buna, ci pur si simplu la viata. Ca nepasarea si neimplicarea semenilor lor sunt cele care ar echivala cu o condamnare. Si Cristian Movila a ales sa nu ramana indiferent.



02.jpg


A ales sa lupte pentru constientizarea dramei traite de acesti copii in speranta ca schimbarea va veni. Impreuna cu o buna prietena, Oana Igrisan, fotograful Cristian Movila reusea astfel la finele anului 2007 sa aseze pe hartie planul unei campanii umanitare in sprijinul copiilor bolnavi de cancer de la spitalul Marie Curie.



07.jpg


"Motivatia sa pentru fotografie e impinsa cu energie, entuziasm si inteligenta", a declarat o prietena a sa, Alexandra Boulat de la VII Photo. "Cristi are abilitatea de a intra intr-o situatie noua ca si cum ar fi fost acolo toata viata lui. Compozitia si frumusetea fotografiilor sale sunt rezultatul spontaneitatii si sensibilitatii."



19.jpg


Expozitia lui Cristian Movila poate fi vizitata la Galeriile Teatrului National din Bucuresti pana in data de 24 mai.

 



Galeria de imagini - >

 


Site-ul autorului - >

 



Redactia Foto-Magazin
aprilie, 2008


Bookmark and Share

Comentarii:

Daniel Lore - 01 May 2008, ora 11:51
Dragul meu, intentiile tale sunt deosebite. Nu ma indoiesc de acest lucru si iti doresc mult, mult succes in ceea ce faci. Problema e alta si este legata de fotografiile tale. Ai citit prevederile legii privind drepturie de autor si deciziile privind dreptul la propria imagine sau protectie demnitatii umane? Banuiesc ca ai cunostinta de faptul ca nu ai voie sa postezi public imagini cu persoane (mai ales minori) care sufera de orice el de maladie sau handicap. Ai acordurile scrise ale parintilor (tutorilor legali) copiilor? In cazul in care le detii (scrise, atentie, nu verbale), ar trebui sa specifici acest lucru undeva in cadrul expozitiei, indiferent ca este fizica sau virtuala. Inca o data. mult succes in actiunea ta.

misu misu - 01 May 2008, ora 17:20
catre Daniel Lore: De asemenea intentiile tale sunt laudabile. cred ca omul isi poate purta si singur de grija. asemenea bagatori de seama gasesti la tot pasul. ar trebui sa existe si o campanie sociala impotriva celor ca voi. cine esti tu si cine te-a intrebat asa ceva? pe strada opresti oameni ca sa ii legitimezi?

Calin-Stefan Ragalie - 01 May 2008, ora 19:06
@ Misu Misu - cam dur limbajul, nu gasesti? @ Daniel Lore - sunt convins ca fotograful are toate aprobarile; intr-un spital nu poti fotografia nici macar peretii, daca nu ai aprobarea de la directori!

Gelu Lupas - 02 May 2008, ora 08:22
Vedeti asta. E oarecum similar si la fel de dureros. http://blog.magnumphotos.com/2008/03/paul_fuscos_chernobyl_legacy_book.html

misu misu - 02 May 2008, ora 13:15
comentariul meu anterior ma plaseaza in acelasi loc in care se afla si cel pe care il condamn. insa nu, nu cred ca este prea dur limbajul. prea multi cetateni de bine vegheaza la bunul mers al lumii. m-am saturat sa fiu intrebat oriunde si oricand daca am autorizatie.

misu misu - 02 May 2008, ora 13:18
consider ca aceste fotografii ale lui Cristian Movila sunt extraordinare, si individual, si in ansamblu. as vrea sa le vad pe hartie. felicitari

marin raica - 02 May 2008, ora 14:46
Imagine= reprezentare plastică a înfățișării unei ființe, a unui lucru, a unei scene din viață, a unui tablou din natură etc- in concluzie ceva logic-abstract Demnitate= poziție, rang, treaptă, cin, dregătorie, ifos, orânduială, ședere, vrednicie. Nu vad legatura, mai mult nu cred ca in suferinta exista demnitate

Alisa Anton - 02 May 2008, ora 16:24
Wow!Te'am cunoscut demult intr'o tabara Peniel si ma bucur ff mult pt tine unde ai ajuns:) Bravo!Keep up the good work!

razvan kivu - 06 May 2008, ora 02:28
Viatza pentru unii dintre noi este mai rezervata in privintza zilelor sa-i ajutam pe cei care sufera de aceasta "insuficientza" si sa le acordam cat d multa atentie putem. Tot respectul pentru Cristian! Merita un premiu si nu ca fotograf pentru ca a fost in stare sa indrepte obiectivul nu numai unde ne este placut ochiului a vedea.

iulian g - 13 May 2008, ora 20:10
Fotografiile sunt o dovada a realitatii crude in care ne scaldam, in timp ce politicienii prizeaza nevinovati cocaina, copiii se sting in spitale! Fa tu ceva pentru ei daca aceasta modalitate te deranjeaza sau consideri ca acesti copii sunt lezati.

mary manson - 15 May 2008, ora 14:46
Ce viata...Stii?Gandeste-te ca poate copilul tau poate ajunge asa...Groaznic...Prima oara am crezut ca sunt aparitziile fantomelor...Pe bune...Deci e de-a dreptul inimaginabil...Ajutati copii astia cu dragoste si afectiune...Sa nu va parasiti niciodata copii ptr ca au probleme...Sufletul copiilor acestia sunt de-a dreptul chinuite...Oare ei nu ar vrea sa fie "normali"...IUBITI NEFERICITII!

Otilia Oti - 18 Jul 2009, ora 19:20
Extraordinare aceste poze. M-au napadit lacrimile. Felicitari, felicitari, felicitari! Excelent.

Vaida Francisc Atila - 01 Nov 2012, ora 01:05
andreas feininger spunea cindva in FOTOGRAFUL CREATOR.: ...sa nu fotografiezi niciodata oameni in nevoie ...! ...niciodata ! ..dar ce spun eu de etica si de ce se face sau nu se face ..!