Fotolocatii

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  


O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Delta Dunarii - jurnal de expeditie

Ma trezesc cu noaptea in cap, ca de fiecare data cand merg la fotografiat, insa de data asta nu trebuie sa sui nici un munte ca sa ajung la destinatie. Ma urc buimac in barca in timp ce ghidul incalzeste motorul.


Afis_Delta.jpg


Aerul rece de primavara ma trezeste si peste cateva momente suntem deja in miscare. Un canal ingust, cateva meandre si deja suntem la locul de panda. O mica ascunzatoare imi permite sa ma asez pe burta sub un brat de stuf. Imi pregatesc aparatul, il montez pe trepied si nu imi ramane decat sa astept. In fata mea este o intinsura de apa destul de mare, cu mult stuf, iar pozitia imi permite sa vad tot ce se intampla pe balta. Este inca o lumina firava de crepuscul, iar cativa nori ma avertizeaza ca o sa am ceva de asteptat pana o sa vina si lumina dorita. Privesc catre dreapta unde cativa piciorongi isi fac de lucru cu ciocurile prin mal, in fata niste rate lingurar sunt si ele deja active, langa malul pe care stau eu a venit un stol de fluierari si ei foarte flamanzi, in stanga pasc niste gaste, iar in departare plutesc elegante cateva lebede, pe deasupra se mai tanguie din cand in cand cate un nagat, iar stuful este survolat cand si cand de un erete. Este multa viata in jur, dar destul de departe pentru a reusi ceva imagini spectaculoase asa ca mai asteptam un pic. Orele trec si eu sunt in continuare atent la fiecare oportunitate.


Delta_Dunarii_1.jpg


De ceva timp am reusit sa mai si declansez. Un piciorong, un flueirar, o gasca... Undeva mai departe o pereche de piciorongi isi incep dansul nuptial, sunt destul de caraghiosi cu picioarele lor lungi incercand sa para gratiosi, insa uneori le si iese. Se mai scurge ceva timp... iar spatele incepe sa ma doara din cauza pozitiei incomode. Stau pe o usoara adancitura, cu spatele arcuit, ascunzatoarea nu este croita pe masura mea... si pe de alta parte eu nu am nici burta care sa umple golul de sub mine. Ghidul a construit aceste ascunzatori dupa un alt tipar... mai personal.


Delta_Dunarii_2.jpg


Delta Dunarii se afla in judetul Tulcea, ocupand o mare parte din acesta. Suprafata totala a Deltei este de aproximativ 800.000 de hectare, dintre care patru cincimi se afla pe teritoriul tarii noastre si o cincime in Ucraina, si este una dintre cele mai intinse zone umede din lume, fapt ce a dus la o protejare timpurie. Delta a fost desemnata zona umeda de tip Ramsar de importanta internationala si a fost inscrisa in lista Patrimoniului Mondial UNESCO inca din 1991. In 1992 era declarata Rezervatie a Biosferei, in prezent regasindu-se si pe lista mondiala WWF a celor mai valoroase 200 de regiuni ecologice.


Delta_Dunarii_10.jpg


Delta gazduieste peste 5.400 de specii de animale, dintre care 325 de specii de pasari, incluzand aici cea mai mare populatie de pelican comun din Europa (aproximativ 8.000 de exemplare), 60% din populatia mondiala de cormoran pitic (aproximativ 6.000 de exemplare) si 50% din intreaga populatie de gasca cu gat rotu (aproximativ 40.000 de exemplare).


Delta_Dunarii_3.jpg


Am preferat sa mergem in Delta in doua perioade diferite, atat in primavara cand toate pasarile sunt in penaj nuptial, dar si in vara cand lacurile infloresc cu ajutorul nuferilor si peisajul imbraca o alta haina. Daca de fiecare data cand am mers in Delta m-am axat in special pe fotografierea pasarilor ce abunda aici, de aceasta data am incercat sa abordez cu precadere si peisajul. Acest lucru s-a dovedit a fi destul de greu, deoarece a trebuit sa lucram mai ales din barca, unde trepiedul era inutil, iar problema timpilor mai lungi de expunere din momentele spectaculoase de rasarit si apus ne puneau mereu la incercare. Cu toate astea insa, dupa ce descoperi peisajele Deltei cu ceturile matinale, padurile contorsionate, funzele rosii ale nuferilor si verdele pur al vegetatiei acvatice, ramai marcat si parca nu vrei sa te mai opresti din declansat.


Delta_Dunarii_5.jpg


Dupa doua zile in care ne-am axat pe peisaj, a venit randul pasarilor. Am ales sa facem si un pic de panda, dar am si plecat in cautarea lor pe canale si lacuri. Atmosfera s-a mai animat un pic, deoarece nu am mai fost singuri si ni s-au alaturat si participantii de la cele doua workshop-uri organizate anul trecut in aceasta zona. Impreuna, am reusit si de aceasta data sa ne lasam surprinsi de tot ce are Delta mai frumos.


Delta_Dunarii_6.jpg


Dupa citeva zile de fotografiat in primavara in zona lacurilor Uzlina, Isac, Gorgova, pe o vreme capricioasa uneori cu mult vant si cu valuri ce ne-au tinut departe de rasarit intr-una dintre dimineti si dupa alte cateva zile de fotografiat in vara in zona Mila 23, Crisan, pe lacurile Merhei si Matita, dupa ce am strabatut multe canale si lacuri mai mici si dupa multe nopti cu doar cateva ore de somn, ne-am intors acasa cu multe poze... foarte multe poze. Asa se intampla de fiecare data in Delta, insa dupa o selectie foarte riguroasa au iesit la iveala cele mai bune dintre ele.


Delta_Dunarii_7.jpg


Delta Dunarii este un habitat sensibil, ca orice habitat acvatic si este influentat de orice schimbare. Oricat de mica ar fi ea. Din pacate se confrunta cu multe probleme, de la braconaj si constructii ilegale si pana la poluare si peiscuit excesiv, insa cu mai multa grija si cu un turism practicat responsabil, Delta poate deveni o destinatie aparte in zona naturii romanesti, pentru ca este unica in Europa. Cat de mult o protejam depinde numai de noi. Oricine a pus macar o data piciorul intr-o barca si s-a avantat pe canalele Deltei a ramas cu siguranta uluit si sunt convins ca se va intoarce, pentru ca aceasta lume de apa creaza dependenta.


Delta_Dunarii_8.jpg


Trebuie sa ii multumesc pe final lui Iliuta Goean care si de aceasta data ne-a fost alaturi cu toata logistica si cu experinta lui, dar si lui Cristian Goga ce ma insotit din nou intr-o tura in lumea pasarilor pe care amandoi le indragim atat de mult. Deasemenea le multumesc si celor ce au participat la workshop-uri si au facut aceasta tura mai interesanta si mai animata.


Delta_Dunarii_9.jpg


Pana data viitoare cand o sa calatorim intr-un alt parc national guvernat tot de apa, va las sa va delectati cu cateva imagini din Delta Dunarii. Nu va multumiti insa numai cu asta si mergeti sa o vedeti si pe viu, va promit ca nu veti regreta nici macar un moment.


Drumuri bune si poteci insorite!


Proiectul ROMANIA SALBATICA este o initiativa a fotografului Dan Dinu in colaborare cu WWF (World Wide Fund for Nature) si este realizat cu sprijinul RNP Romsilva si implementat impreuna cu Administratiile Parcurilor Naturale si Nationale.


Proiectul beneficiaza de sustinerea: Garanti Bank, Nikon, Photosetup, Gitzo, Manfrotto si Photolife.
Parteneri media: Europa FM, Think outside the box, Foto-magazin.ro, F64, Fotografa.ro, Fotonatura.ro, ClubulFoto, Comunitatefoto.ro, Calendar Evenimente.ro

 


Galeria de imagini - >

 


< - Pagina precedenta . . .Pagina urmatoare - >

 


© Dan Dinu
contact@photolife.ro
+40733/081031 :: Brasov - RO
www.photolife.ro :: www.dandinu.net


ianuarie, 2012,
Foto-Magazin.ro

 

Bookmark and Share

Comentarii:

Marcel N - 30 Jan 2012, ora 10:18
Frumos!

George danielescu - 30 Jan 2012, ora 10:50
Foarte frumoase imaginile si deosebit de reusite dpdv tehnic. Ma intereseaza daca imi poti spune, poate si pe altii, cu ce material ai lucrat.

Dan Dinu - 30 Jan 2012, ora 13:24
Multumesc de comentarii. Imaginile au fost facute cu doua aparate de la Nikon, pentru peisaje am folosit D3s iar pentru pasari D300. Obiectivele folosite au fost in special 16-35 si 150-500. La peisaj am mai folosit filtre Lee, in special polarizare si graduale neutre.

George Danielescu - 31 Jan 2012, ora 10:48
Am fost in Delta de mai multe ori, dar nu primavara. Am inteles de la localnici ca primavara este deosebit penajul pasarilor, cu un colorit mai intens specific perioadei de reproductie. Ai intalnit asemenea exemplare?

Ioan B. - 04 Feb 2012, ora 10:09
Ca de fiecare data, domnul Dan Dinu, ne surprinde in mod placut. Ii recomand sa aiba permanent in vedere intelepciunea traditionala "Cainii latra, ursul merge", sau in varianta ceva mai "imbunatatita", "Cainii latra, caravana trece".

Dan Dinu - 06 Feb 2012, ora 11:38
Multumesc pentru comentarii si sfaturi. George, majoritatea pasarilor sunt primavara in penaj nuptial, nu numai ca sunt colorate mai intens, insa anumite caracteristici, cum ar fi penele specifice de la egrete si starci de pe cap dispar odata cu perioada de reproduicere. Recomandarea mea pentru cine iubeste Delta si pasarile este sa meraga in primavara, cand totul este mai interesant din acest punct de vedere. Si un alt avantaj... nu sunt tantari :).

tatuu m. - 17 Feb 2012, ora 09:08
imi plac pozele.un pic suprasaturate si mai mult clisee clasice dar e Ok. pt cine insa cunoaste Delta aceste poze nu arata nici 10 % din frumusetea ei - dar e bine si asa. mai bine ar fi fost cu d3x pt peisaje si d3s pt pasari - eei !! chestie de buget probabil. 150-500 = vorbim de sigma nu ? culorile mai calde par sa confirme acest lucru. 200-400 nikon era insa cel potrivit cu teleconvertor. 16-35 ? zau asa ! 35 cu f2 (de buget), 50 1,4 sigma (tot de buget), un 85 cu 1,4 sau 135 f2 , un 300 fix fie de la sigma fie de la nikon sau polivalentul 120-300 cu f2,8 de la sigma (acestea nu mai sunt chiar de buget) dar 16-35 !!? vis-a-vis de locatii sigur nu ati fost in rosca buhaiova si nici la letea (in apropiere). lipsa unui teleobiectiv puternic este regretabila in Delta (1.000-1.200 cu teleconvertor). lipsesc deasemenea poze cu localnicii, cu sculele lor de pescuit, etc. delta este greu de fotografiat daca nu o cunosti si nu te mobilizezi : plecat de dimineata, umblat mult si eventual cu un localnic - cel mai bine este insa sa ai o experienta de mai multi ani in Delta inainte de o astfel de aventura.

Dan Dinu - 17 Feb 2012, ora 18:44
Multumesc de comentariul pe alocuri destul de greu de urmarit, mai ales acolo la partea tehnica cu toata insiruirea de tehnica. Intradevar 150-500 este Sigma. Nu stiu care este experienta dumneavoastra in fotografia wildlife, insa un tele de genul specificat acolo 1000-1200 este o unealta care pe mine nu ma atrage. Prefer sa gasesc modalitati de a ma apropia de pasari sau si mai bine modalitati de a lasa animalele sa se apropie, experienta traita in acest fel este mult mai frumoasa. Daca ati citi despre ce este intregul proiect v-ati da seama de ce nu apar oameni in aceste imagini, este vorba de salbaticia locurilor din Delta si nu de oamenii care traiesc acolo. Trezirile erau intotdeauna la ore foarte matinale si de fiecare data ajungeam pe intuneric, cred ca la acest lucru ma pricep, cat despre localnici... am preferat sa am un ghid de incredere, localnicii nu prea sunt de trezit la ore din astea, mai ales daca au si baut ceva :). Toate bune si pe curand, poate va si semnati data viitoare sa stim si noi cu cine discutam. Multumesc.

tatuu m. - 19 Feb 2012, ora 22:22
da. stiu . e greu cu banii de lentile scumpe, greu cu sponsorii . in delta insa e greu fara un tele puternic. totusi nici organizatorii de worksopuri nu vin cu lentile mai de dofta. in clipa in care te chemi organizator de workshop se intelege ca ai toata recuzita. TOATA repet. iar in Delta "toata" inseamna si un tele puternic printre altele.150-500 sigma este relativ OK dar sa fim sinceri , nu se compara cu 200-400 de la nikon. sigma ridica temperatura de culoare cu 400-500 grade kelvin si trage spre magenta. 200-400 este o alta clasa insa - contrast extrem de puternic culorii vii autentice si clare exact ca la versiunea veche a "caramizii" 200 cu f2 (cea noua nu o am). iar teleconvertorul 2x var. III de la nikon face pur si simplu totii banii, fata de cel de la sigma care merge bine (pastreaza autofocus pe 5,6) doar cu 120-300 sigma f2,8. stiu precis aceste lucruri pt ca le am in dotare de mai multi ani. uitindu-ma inca odata pe poze nu pot sa nu remarc balansul de alb - asa, usor neglijat. pelicanii si egretele sunt de un alb pur si nu cu tenta portocalie (poza 16 e mai aproape de adevar).ma mir insa ca din merhei-matita nu ati intrat in buhaiova - e la doi pasi. autorizatia probabil ?! daca ati venit insa din isacova si cuibida e clar ca v-ati cazat la murighiol - pai ca sa ajungi la matita e chestie de 2-3 ore de barca cel putin. de ce nu ati stat la mila 23? vara e cel mai bine in delta pt foto si nu primavara. stiu ca suna ciudat dar delta nu o veti cunoaste niciodata cu adevarat fara un localnic devotat, asta daca va accepta, fie el ucrainean, hahol, lipovean, caraormean etc. eu vorbesc bine limba rusa si din prima zi, acum multi-multi ani, am fost bine primit. nu aveti idee cite lucruri si detalii va poate arata un localnic.sunt multi veniti din afara care isi inchipuie ca daca si-au tras o salupa cu motor de 90 cp gataa ! - delta este a lor. in delta mai mult ca in alte parti fiecare lucru e cu rostul lui, stiut numai de cei care cresc acolo. atunci cind o sa postati o poza cu un mistret privindu-va "gales" printre tulpinile de trestie, o familie de lebede cu 4-5 pui gri-pufosi trecind la 3-4 metri de dvs (ascuns sub un"cover" facut de un meserias), 3-4 triunghiuri de cocori sau o intreaga flotila de "aeronave" (babite) luata de la 700-800 de m cu un tele puternic - alb cu portocaliu pe fond albastru si citiva nori pufosi de un alb incredibil, sau pur si simplu o egreta super-gratioasa pe un fundal de un blur naucitor, o coada portocalie de crap itindu-se dintr-o apa de cristal iar restul "submarinului" galben-cenusiu in detaliile cele mai clare, aburii unei diminetii de toamna cu razele soarelui taind ceata ca un cutit printre coloanele inalte ale plopilor de pe dunarea veche in drum spre dovnica (si spre matita), cirdurile de bibani intrind din japsa in cuibida prin apa super-cristalina, o lotca cu un localnic (asa betivan cum ziceti dvs) scuturind un vintir in camasa lui de un alb imaculat in contrast orbitor cu pantalonii albastrii si catranul negru al barcii, 3-4 lipoveni blonzi si rosii la fata de ger, in prag de iarna pe o margine de canal peribirind o setca, frumusetea plaurilor in iunie pe lumina sau rosu, valurile inspumate ale marii drapate de trestiile unui canal ce impinge apa neagra si limpede in mare, canalele interminabile strajuite de salcii, apa neagra din bijan curgind suvoi puternic spre lumina printr-o taiatura de doua palme in plaur, "hoardele" febrile de turisti varsate pe pontonul de la crisan intr-o dupa amiaza calda de vara, luna argintie pe intinderea de apa de pe dunarea veche urcind spre mila intr-o noapte de vara cu 200 f2 iso 6400 cu d3s si expunere 1 sec, cargourile ce urca spre galati si care par niste zgirie - nori la 40 m de barcuta ta ancorata la crap la mila 16 la obrizi, marea de ierburi din apele de cristal ale lacului lumina cu o stiuca fulgerind galben si tainic in adincuri.... teribila imagine a unei grindine cu boabe de 2 cm puse deja intr-un covor alb cu verde si nori negrii-vinetii alergind peste salciile aproape intinse pe pamint de vintul puternic, o coliba de stuf galben-gri in intinderea inghetata abia ninsa, de un alb imaculat pregatita sa te primeasca pt o noapte de februarie geros, etc etc. delta e frumoasa ... daca o cunosti ... daca nu ... se pot face eventual pozele cu care ati venit dvs..... frumoase ce-i drept dar care nu spun pe de-a intregul adevarata poveste a acestui loc.abia dupa multi ani de venit de 3-4 ori pe an in delta probabil veti avea si alte imagini. probabil.

Dan Dinu - 21 Feb 2012, ora 16:27
Of... se pare ca nu o sa terminam discutia niciodata. Va apreciez admiratia fata de Delta, insa trebuie sa va spun inca o data ca toate imaginile au fost facute doar in doua ture in Delta si asta pentru ca trebuia sa merg in cadrul proiectului la care lucrez. In arhiva de imagini se gasesc poate poze mai bune sau mai spre ceea ce povestiti, insa acestea de fata sunt proaspete, pentru ca asta este ideea Romania Salbatica. Legat de acel White Balance, trebuie sa va contrazic, penajul unui pelican nu este alb, ci mai degraba un alb galbui la pelicanul comun si un gri foarte deschis la pelicanul cret. Daca mergeti la pozat dimineata, asa cum ma sfatuiati in comentariul anterior, lumina mai calda face ca acest penaj sa fie mult mai colorat cu tente de galben sau portocaliu. As putea sa il fac alb nu ar fi nici o problema, insa atunci de ce ma mai trezesc dimineata? nu pentru acea lumina frumoasa, blanda si calda? Legat de partea tehnica, intotdeauna este loc de mai bine, insa momentan eu cred ca am reusit sa surprind cadre frumoase si cu acel 150-500mm. Asa cum va spuneam prefer sa traiesc momente deosebite si sa imi aduc animalele aproape, decat sa ma ascund in spatele unui supertele. Si inca ceva legat de Rosca - Buhaiova... nu am intrat pentru ca in primul rand este zona de conservare speciala si in al doilea rand pentru ca este bine ca in fotografia wildlife sa existe si un pic de etica. Nici o fotografie nu merita anumite riscuri. Pelicanii sunt pasari sensibile in colonie, uneori isi pot parasi ponta daca sunt deranjati, asa ca am preferat sa ma multumesc cu cei rasleti intalniti in locurile in care astfel de riscuri nu existau. As fi curios sa imi aratati niste imagini din Delta facute de dumneavoastra, poate in felul asta imi fac si eu o idee despre abordarea pe care o aveti, dincolo de tehnica pe care vad ca o stapaniti foarte bine. :) Toate bune si pe curand.

Andrei Stirb - 21 Feb 2012, ora 17:21
@tatuu m, aveti cumva un site unde ar putea vedea orice muritor de rand toate aceste lucruri fabuloase despre care povestiti? Avand asemenea echipament ma gandesc ca il si folositi si ar fi foarte frumos sa impartasiti experientele minunate descrise.

tatuu. m - 23 Feb 2012, ora 01:06
nu am putut sa nu rid ... asa un pic !! ati reactionat exact ca niste pusti de 11 ani - ceva in genul: " da' ce ma ! pozele tale sunt mai bune?" credeti-ma ca chiar am ris la faza asta si fara sa vreau m-am gindit la un articol din anii 90 la adresa criticului de literatura nicolae manolescu care era indemnat sa ... scrie si el un roman ca sa vada ce greu e .... oricum aveti dreptate - ajunge o maciuca la un car de oale. eu am facut niste observatii, nu am zis ca pozele mele sunt mai bune si nu am dat cu parul ... in fine. inchei cu doua citate - un citat extrem de lamuritor din textul dlui dinu: "Este multa viata in jur, dar destul de departe pentru a reusi ceva imagini spectaculoase", iar al doilea citat .... va las placerea sa il descoperiti pe autor: “Dacă pozele tale n-au ieșit bine, înseamnă că n-ai fost destul de aproape.” orice alt comentariu este de prisos. si cu asta nu va ma deranjez .... pe tema acestui articol. il astept ...... pe urmatorul. va asigur ca observatiile mele vor fi mereu pertinente, profesioniste, civilizate si la obiect.

Dan Dinu - 23 Feb 2012, ora 15:08
Personal nu iubesc astfel de polemici, asa ca o sa ma retrag din acest jos. Multumesc tuturor pentru comentarii si pe curand.

Marinescu magdalena - 23 Feb 2012, ora 21:45
Sunt o mare iubitoare de natura si fotografie.M-au impresionat,emotionat si incintat fotografiile d-voastra.Felicitari !

Dan Dinu - 24 Feb 2012, ora 20:43
Multumesc Magdalena, ma bucur ca va iti plac imaginile si te astept si pe site pentru mai multe fotografii, nu numai din Delta. Toate bune.

Calin-Stefan Ragalie - 24 Feb 2012, ora 21:13
@Tatuu M. (nu stiu daca ortografia este corecta, deoarece autorul scrie exclusiv cu minuscule, si cand este, si cand nu este cazul) Stimate domn, va rugam sa afisati o identitate identificabila. Altiminteri comentarile dvs. nu vor mai fi aprobate.

tatuu. m - 25 Feb 2012, ora 10:41
nu le mai aprobati. si puteti sa le stergeti si pe cele deja postate - chiar va rog, va fi liniste in PARADIS - va stiu stilul comunist stimate domn asa ca reactia dvs nu ma surprinde. observatiile mele sunt corecte iar daca nu v-au placut de ce nu le-ati sters de la bun inceput ? - mai ales ca aveti acest drept ! de ce nu le stergeti chiar acum sa scapati de un indezirabil care va "strica" atmosfera ?! aici vorbim de fotografie nu de CNP-ul personal sau de numarul de la pantof. sau e musai sa ne grozavim cine suntem iar justetea observatiilor sa fie in functie de cit de "mari" suntem sau nu in fotografia romaneasca ! conteaza ca stii cu cine vorbesti sau ideile dezbatute, corect argumentate? este vreun fotograf roman la ora actuala sa dea lectii universale de fotografie ? nu zau ? care este acela ? pe orice site american de fotografie postarile sunt 99,95 anonime si daca se vorbeste civilizat absolut nimeni nu isi bate capul ca sunt 400 de jerry si 500 de smith care comenteaza. cind va lepadati de metehnele astea stimate domn? si daca aflati cu cine vorbiti ce veti face - veti trece la porcaiala pe fata, la aratat cu degetul ? nu m-ar mira din partea dvs. la ce va serveste sa stiti exact cu cine vorbiti ? aaaa? daca nu va place ce se posteaza stergeti de la bun inceput fara a mai da cu batul in balta. dvs pierdeti din imagine cu interventiile astea in forta - cei care citesc isi dau seama ca deja este vorba de altceva: ranchiuna, orgolii, etc in concluzie: in delta nu ai ce cauta fara un tele ca lumea - poate intr-un final veti pricepe si dvs. acest argument, macar si pt simplul fapt ca aveti ceva ani de experienta in domeniu. .........stergeti tot. aratati-ne va rog cit de puternic sunteti. cu ciomagul insa nu veti rezolva niciodata nimic. pacat de site-ul acesta ca se "bucura" din cind in cind de neinspiratele dvs interventii ce amintesc de alte vremuri. AP de aia a plecat. numai bine.

Calin-Stefan Ragalie - 25 Feb 2012, ora 12:15
@Tatuu M: Sunt uluit de violenta atacului dvs. si de "etichetele" pe care mi le puneti fara macar a ma cunoaste. A-ti afisa identiatea reala mi se pare ca tine de politetea elementara. Dar, deh, vorba 'ceea: "unde nu e, nici Dumnezeu nu cere".

jerry M - 05 Mar 2012, ora 13:02
Domnul tatuu are perfecta dreptate. Fotografiile sunt facute la repezeala, autorul nu cunoaste zona, amatorismul e la el acasa. Sincer daca ii dadeam unui localnic un aparat inmana , scotea poze mai bune. Imi pare rau, ar asta e...

Simon Bela Attila - 12 Mar 2012, ora 10:08
@jerry M Nu m-am putut abtine sa nu raspund la comentariul lui ,,jerry'' este un comentariu rautacios scris la plezneala, departe de adevar si un comentariu de la un anonim (sincer nu cred ca va cheama jerry). As vrea sa va rog sa ne explicati de ce nu sunt bune fotografiile si ce inseamna fotografie facuta la repezeala, eu sunt un amator si vreau sa -mi explicati si mie sa inteleg.(Si daca sunteti barbat poate ne spuneti si numele d-voastra,pentru ca un comentariu fara semnatura in privinta mea e ca sexul fara femeie.) Mie imi plac mult fotografiile si il felicit pe domnul Dan Dinu pentru acest proiect. Asteptam urmatoarea tura si multe fotografii frumoase despre locuri frumoase!