Fotolocatii

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  

O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

O tura in Los Roques, Venezuela

Locatiile izolate de pe fatza pamantului se impart in doua categorii: locuri uitate de lume si locuri pe care lumea inca nu le-a aflat. Indraznesc sa cred ca Los Roques se inscrie in cea de-a doua categorie si, cu aroganta aferenta, va invit sa descoperiti acest arhipelag prin intermediul unor fotografii care nu fac dreptate realitatii. Marii calatori nu sunt intotdeauna si buni fotografi, din pacate. Si reciproca este valabila.
Din punct de vedere geografic, arhipelagul Los Roques se inscrie in cercul Caraibelor, fiind situat intre Antilele Olandeze (la vest) si Trinidad-Tobago (la est). Politic, insa, zona apartine Venezuelei, care a ales sa transforme Los Roques in parc national.



harta_01.jpg


Desi demonetizata, formula "tara a contrastelor" se potriveste foarte bine in cazul Venezuelei, daca stam sa comparam coruptia, tumultul politic si isteria sociala care domnesc pe continent cu linistea si inocenta acestor minusculi atoli. Contraste exista si in sanul arhipelagului, e drept, dar la o scara mai mica.
Gran Roque, singura insula electrificata si deservita de un mic aeroport si de singura masina din toata regiunea, poarta o marca evident caraibiana. Case in culori puternice, dar asortate cu mult bun gust, marihuana la discretie, lene multa, munca putina si reggae din belsug. Aici nu exista nici un hotel, singura solutie de cazare fiind "posade-le", un soi de pensiuni agroturistice. Jumatate dintre ele sunt detinute de intreprinzatori italieni, sunt amenajate cu mult bun gust, au apa calda si aer conditionat si te costa de innebunesti: cel putin 100 de euro pe camera pe noapte, fara mic dejun!



Yellow_wall1.jpg


Cealalta jumatate a ramas in proprietatea localnicilor. Camerele costa ceva mai putin, dar si conditiile sunt inferioare.
Prin comparatie, in celelalte insule din Los Roques nu exista nimic. Nici apa, nici curent electric, nici magazine, nici masini si nici posade.



Momaia.jpg


Populatia acestor insule variaza intre 0 si 10 familii de pescari, care traiesc exclusiv din ceea ce le ofera marea si, eventual, din cate o tura oferita turistilor.


Daca vrei sa dormi aici, trebuie sa-ti aduci cortul, asa cum am facut si eu in Crasqui (populatie: 11 persoane). Culorile vesele, muzica reggae si marihuana lasa aici loc miliardelor de pesti, broaste testoase si pelicani, turcoazului ireal al marii si albului orbitor al nisipului.


Va doresc vizionare placuta!



Galeria de imagini - >


Mai multe despre tura mea in Venezuela puteti gasi pe:
www.bradut-florescu.blogspot.com



Bradut Florescu
iunie, 2007
© Fotomagazin.ro


Bookmark and Share

Comentarii:

bogdan iosif - 19 Jun 2007, ora 11:34
am avut parte de o plimbare placuta! felicitari! bine prinsa magia locurilor.

bradut florescu - 19 Jun 2007, ora 22:12
multumesc, bogdan. stiu ca profesionistii au strambat din nas la bietele mele poze, dar macar ne-am plimbat si noi un pic :-)

liviu toma - 20 Jun 2007, ora 12:23
http://travel.webshots.com/album/130831903BqnkgR http://www.explore-yachts.com/charter/images/map-los-roques-2005.jpg etc etc etc asa fac profesionistii poze . astea de aici sint facute de un amator. mi-e lene sa va explic de ce ? cum ? in 2 cuvinte :pe ansamblu nu au nici un skepsis nu transmit nici un mesaj nu au orizont si nici impact etc etc multumit mister ? si altele : http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/be/Los_Roques_beach_and_boat.jpg/800px-Los_Roques_beach_and_boat.jpg http://static.flickr.com/22/34705535_7e46e77904.jpg http://www.hupfeld.dk/foto/los-roques-11.jpg liviu.

liviu toma - 20 Jun 2007, ora 12:29
profesionistii va recomanda o tura pe google sa va vedeti POZE despre LOS ROQUES LIVIU

Calin-Stefan Ragalie - 20 Jun 2007, ora 14:16
@ Liviu Toma: rubrica "Fotolocatii" are ca principal scop sa arate vizitatorilor nostrii locuri interesante pentru fotografiat. Bradut Florescu nu este un fotograf profesionist si nici nu a pretins ca este. Cu toate acestea, fotografiile sale evoca intr-un mod personal, culorile puternice ale acestor locuri, iar in multe dintre ele, oamenii, chiar daca nu sunt in cadru, isi fac totusi simtita prezenta. Cu regret trebuie sa va spun ca unele dintre imaginile pe care le elogiati pe Google par a fi facute dupa reteta: o treime mare (cu valuri fotogenice), o treime nisip (cu urme de pasi fotogenice), o treime cer (cu nori fotogenici). O reteta intens folosita in pliantele publicitare care zac prin oficiile de turism. Webshots.com si Wikipedia.org sunt locurile unde profesionistii isi posteaza fotografiile?!? Credeam ca-si pot permite un domeniu propriu! Apropos, unde putem vedea fotografiile dvs. de la Los Roques?

liviu toma - 20 Jun 2007, ora 15:08
bine zis o treime: o treime ici , o treime colo -sfinta treime : ragalie - pandele - bora bora - in sfirsit recunoaste cineva ca pe aici nu sint poze profesionale. oricum am dat citeva exemple , am comparat un amator cu alti amatori. platiti bine sa va trimit niste poze? atentie !! nu se vor supune regulilor dvs: - aveti dreptul sa le postati numai aici - nu le puteti comercializa republica pe ici si colo.la cererea mea pot fi retrase oricind de pe site. chipurile de oameni vor fi cu grila. una fina. va trimit un baiat cu un cd - de la dl liviu niste poze , bagati cd-ul vedeti pozele , banu' si la revedere !!! 50 de euro de poza e bine ? al dvs cu stima, liviu

Calin-Stefan Ragalie - 20 Jun 2007, ora 16:56
Un comentariu a fost sters deoarece facea referiri necuviincioase la persoane cunoscute.

lopez escu - 21 Jun 2007, ora 16:01
frumoase locurile astea. si fotografiile sunt reusite. nu te astepta la elogii de la conationali. putini sunt capabili sa zica ceva de bine. la noi toti sunt carcotasi de meserie. vad doar chestiile nashpa si de restu' ii roade pizma cat cuprinde. respekt.

Camil Iamandescu - 14 Jul 2007, ora 15:29
Foarte reusite pozele, nu te lua dupa detractori. Unele au o atmosfera de Caraibe... N-ar fi stricat si niste cadre generale. dar poate ca pierdeai aerul de abstract.

bradut florescu - 17 Jul 2007, ora 23:50
Hai, mai, Liviule, ca alea cu pelicanii nu-s chiar asa de rele. Camil, am si cadre generale, dar pe Gran Roque detaliile fac toata frumusetea. Daca largesti cadrul, devine haotic si gunoios. Daca il strangi, incepi sa vezi lucruri misto. Galeria pe care am postat-o aici are doua componente tematice: culoare locala/arhitectura si wildlife. Daca Liviu vrea niste poze aeriene sa se vada atolul ca-n brosurile cu Maldive, n-am cum sa-l servesc, ca nu mi-am permis sa inchiriez un deltaplan pentru acest scop, iar avionul cu care m-am dus avea geamul jegos.

Silviu - 07 May 2009, ora 12:54
Foarte dragute imaginile.Fekicitari Bradut.Cat despre unele comentarii rautacioase ale unora ,mai bine nu le baga in seama.Domnul Liviu poate nu-si da seama ca nu toti de pe acest site care posteaza aici sunt si fotografi profesionisti. Omul a expus si el o parte din imagini si cred ca ar trebui sa-l incurajam si sa-i dam si sfaturi, nu sa-i dam cu flit ca ...uite ce imagini urate ai facut.Dv Dl Toma ati facut imagini bune de prima data cand ati tinut o camera in mana?Eu nu cred. Urat din partea unora.Si nimeni nu sa nascut invatat..Si aici am incheiat.