Foto tehnica

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale

Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  


O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Canon EOS Digital Rebel XTi / 400D - Date tehnice

  Cuprins:
1. Introducere
2. Caracteristici tehnice
3. Testarea modelului Canon EOS 400D
4. Concluzii
5. Galeria de imagini
Articol sponsorizat de:

f64_banner.jpg

MODEL
Tip SLR Digital cu blitz incorporat
Medii de stocare CompactFlash (CF) Card Type I si II, Microdrive
Dimensiuni captator 22,2 x 14,8 mm
Montura Canon EF
Obiective compatibile Canon EF
Canon EF-S
Factor de decupare imagine 1,6 x
SENZOR IMAGINE
Tip Senzor CMOS
Rezolutie imagine Aprox. 10,1 MPx
Numar total pixeli 10,50 MPx
Raport laturi 3:2
Filtre color Da, RGB tip Bayer
Filtru antialiasing Da, fix, la cca. 1 mm in fata senzorului CMOS
VIZOR
Tip Vizor TTL cu pentaoglinda
Acoperire camp Aproximativ 95% orizontal si vertical
Grosisment 0,8 x
Distanta maxima oculara (eyepoint) 21 mm
Corector dioptric -3 la + 1 dioptrii
Informatii afisate in vizor

AF (punctul / punctele de focalizare, semnal de confirmare a focalizarii)
Expunere(timp de expunere, diafragma, abatere la expunere, memorarea autoexpunerii, compensarea expunerii, bracketing la expunere, nivel bracketing expunere),
Blitz (blitz incarcat, activarea reducerii efectului de ochi rosii, memorarea expunerii cu blitz, bracketing la expunere cu blitz, compensarea expunerii cu blitz, avertizare subexpunere cu blitz)
Balans de alb (corectie)
Memorie tampon libera
Alerta cartela plina, alerta cartela defecta, alerta lipsa cartela.

Previzualizare profunzime de camp

Da, buton dedicat.
Impreuna cu bliturile Speedlite 580EX, 430EX, MR-14EX sau MT-24EX emite o salva de descarcari pentru previzualizare.

Obturator ocular Obturator atasabil manual (inserat pe cureaua de umar)
AUTOFOCALIZARE
Tip TTL-CT-SIR cu senzor CMOS separat, tip dual
Puncte autofocalizare 9 puncte
Interval de lucru EV -0,5-18 (ISO 100)
Moduri de focalizare Autofocus:
- One-Shot AF,
- Predictive AI Servo AF,
- AI Focus AF,
Manual Focus (MF)
Selectia punctelor de focalizare Selectie automata
Selectie manuala
Afisarea punctelor de focalizare Da, prin Led-uri rosii in vizor
Asistenta la autofocalizare Salve de flashuri din blitzul incorporat
(nu emite la modurile: peisaj, sport, Flash OFF)
EXPUNERE
Moduri de masurare Masurare TTL SPC 35 zone
Masurare:
- evaluativa,
- cu pondere centrala sau
- partiala (9% din centrul imaginii)
Interval de evaluare EV 1 - 20 (ISO 100, obiectiv Canon EF 50mm f/1.4 USM)
Programe de expunere Program AE (cu modificarea parametrilor de expunere),
Prioritate de timp de expunere,
Prioritate de diafragma,
Manual
Auto Depth-of-field AE,
Full auto,
Moduri de expunere presetate (Portret, Peisaj, Macro, Sport, Portret noaptea, Expunere fara blitz)
Moduri de conversie RAW -> JPEG:
- Standard, Portret, Peisaj, Neutru, Identic, Monocrom + 3 stiluri utilizator
- modificari parametrii: Acutanta, Contrast, Tonalitati si Saturatia culorilor), monocrom (cu filtre si tonuri).
Interval ISO Zona de baza: setata automat de camera, in intervalul ISO 100 - 400
In zona creativa: selectata de utilizator in intervalul ISO 100 - 1.600
Compensarea expunerii Bracketing la expunere in intervalul +/- 2 IE, in pasi de 1/2 sau 1/3 IE
Compensarea expunerii in intervalul +/- 2 IE, in pasi de 1/2 sau 1/3 IE
Memorarea autoexpunerii Auto, cu butonul declansator pe jumatate apasat
Manual: prin buton dedicat (AE lock button)
OBTURATOR: Mecanic, in planul focal, cu defilare verticala, controlat electronic;
Timpi de expunere: 30 sec - 1/4.000 sec in pasi de 1/2 sau 1/3 IE + Bulb
Intarziere la declansare: max. 0,1 sec
Sincronizare cu blitz la 1/200 sec
Autodeclansator Da, selectabil de utilizator, 2 sau 10 sec
Cu sau fara ridicarea anticipata a oglinzii (CF 7)
Telecomanda Cu fir: RS-60E3
Fara fir: RC-1/RC-5
BLITZ INCOPORAT Incorporat, cu ridicare automata sau manuala,
Tip E-TTL II
Numar director: 13 (ISO 100, in m)
Timp de incarcare: cca 3 sec
Martor blitz in vizor
Unghi acoperit: echivalent unui obiectiv f=17 mm
Compensare expunerii cu blitz: in intervalul +/- 2 IE, in pasi de 1/2 sau 1/3 IE
BLITZ EXTERN (optional) Compatibil cu modele E-TTL II din seria Speedlites EX
INREGISTRARE IMAGINI
Format fisiere imagine JPEG,
RAW (CR2)
RAW+JPEG
Dimensiuni imagini si fisiere Large/Fine - 3.888 x 2.592 pixeli, aprox. 3,6 MB
Large/Normal -2.0MB 3.888 x 2.592 pixeli, 2 MB
Medium/Fine - 2.816 x 1880 pixeli, aprox 2,3 MB
Medium/Normal - 2.816 x 1.880 pixeli, aprox 1,2 MB
Small/Fine - 1.936 x 1.288 pixeli,aprox 1,3 MB
Small/Normal - 1.936 x 1.288 pixeli aprox 0,7 MB
RAW - 3.888 x 2.592 pixeli, aprox 8,8 MB
Subdirectoare Creare automata de subdirectoare, cu pana la 9.999 imagini
Numerotarea fisierelor Numerotare continua
Auto-reset
Resetare manuala si creare de nou subfolder.
Satiu de culoare sRGB
Adobe RGB
(selectabil de utilizator)
Iesiri USB 2.0 Hi-Speed, port mini-B.
Iesire video NTSC/PAL (selectabil)
Fotografie in rafala Aprox. 3 imagini / sec (pentru timp de expunere 1/250 sau mai scurt)
JPEG: aprox. 27 imagini (Large/Fine)
RAW: aprox. 10 imagini
RAW+JPEG: aprox. 8 imagini (Large/Fine)
Setarea balansului de alb

Auto,
Presetari (Daylight, Shade, Cloudy, Tungsten Light, White Fluorescent Light, Flash),
Manual (Custom)
Compensarea balansului de alb - WB Bracketing
Modificarea balansului de alb pe coordonate albastru/galben sau magenta/verde +/- 9 trepte

MODURI DE FOTOGRAFIERE Fotografie unica
Autodeclansare (2 sau 10 sec)
Declansare de la distanta (telecomanda cu fir sau fara fir)
Fotografie in rafala: 3 imagini / sec (pentru un timp de expunere mai scurt de 1/250 sec).
Numar maxim de imagini in rafala:
- JPEG - cel putin 27 imagini
- RAW - cel putin 10 imagini
- RAW + JPEG - cel putin 8 imagini
MONITOR LCD
Tip LCD TFT color, diagonala 2,5 inch
7 nivele de stralucrie
Unghi de vizionare 160 grade in plan orizontal si vertical
Rezolutie 230.000 pixeli
Acoperire 100 % din imagine
Redare imagine

O imagine, 100% sau zoom pana la 10x
Autoplay
Afisarea automata a imaginii dupa inregistrare
Afisare histograma (luminanta / crominanta)
Alerta supraexpunere
Autorotire imagine
Index 9 imagini

GESTIONARE IMAGINE
Gestionare imagine Protectie la stergere, anulare protectie
Stergere una / toate imaginile
Formatare cartela
Imprimare direct din camera, o imagine, index imagini, decupare inaintea imprimarii, afisare optionala a datelor EXIF
FILTRE ANTI-PRAF
Filtre anti-praf (1) Auto Sensor Cleaning prin vibratia ultrasonica a filtrului antialising
(2) Dust Delete Data (software)
(3) Tratament antistatic al componentelor din camera oglinzii
FIRMWARE Updatabil de utilizator
ALIMENTARE
Baterie Baterie de acumulatori Li-Ion NB-2LH
Capacitate: cca 500 imagini (23 grade C) 250 imagini (0 grade C)
Economsire de energie Oprirea automata a alimentarii dupa: 30 sec., 1, 2, 4, 8, 15 min.
Baterie pentru EEPROM Baterie litiu CR2016
DIMENSIUNI, GREUTATE
Dimensiuni 126,5 x 94 x 65 mm
Greutate 510 g
Conditii de mediu 0 - 40 grade C, umiditate max 85%

Nota: modificarile comparativ cu modelul EOS 350D sunt inscrise in casetele pe fond verde.

<- Pagina precedenta . . . . . . . Pagina urmatoare - >

Calin-Stefan Ragalie
octombrie, 2006
© Fotomagazin.ro

Articol sponsorizat de:

f64_banner.jpg

Pentru comentarii, va rugam sa folositi formularul din aceasta pagina.
Bookmark and Share

Comentarii:

Eugen Nedelcu - 30 Oct 2006, ora 22:21
La 350D tot 1/200 era flash sync

Calin-Stefan Ragalie - 30 Oct 2006, ora 23:33
Am corectat. Multumim pentru atentionare!

Florin Neagu - 06 Nov 2006, ora 10:57
Domnule C.S.R. am incredere oarba in comentariile dvoastra si in aprecierile cele faceti aparatelor care apar,vreau sa va intreb merita pentru un amator avansat 4oo D sau Nikon D8o dar sincer ?

Calin-Stefan Ragalie - 06 Nov 2006, ora 12:22
Ambele camere citate de dvs. sunt cel putin suficiente pentru un amator avansat. Canon 400D are un vizor mai mic comparativ cu Nikon D80, dar este ceva mai ieftin. Pentru a exploata la maxim rezolutia oferita de ambele aparate este nevoie insa de obiective de cea mai buna calitate. Se pare ca obiectivele Canon sunt ceva mai ieftine si se gasesc mai usor in Romania.

Florin Neagu - 12 Nov 2006, ora 11:20
Domnule C.S.R. multumesc pentru sfat am procurat Canoon 400 D,romanul cind i se da un deget vra mina toata,cum pot sa-mi procur instructiunile de folosire in lba romana chiar contra cost? va multumesc foarte mult Florin Neagu

Calin-Stefan Ragalie - 12 Nov 2006, ora 17:03
Un manual in limba romana... nu stiu sa fi aparut. Exista insa in limba engleza. In limba romana am pentru 350D.

Ion Ditoiu - 01 Dec 2006, ora 00:21
Stimate Dle Stefan Ragalie, Nu cred ca mai exista vreun alt entuziast slujitor in acest camp la fel de dedicat si autoritar ca Dv. Pentru asta, aveti multumirea mea de cititor, din inima, stiind cita nevoie au zecile de mii (poate sutele de mii) de romani, mai ales adolescentii si tinerii, de informatie utila si la zi in domeniul fotografiei clasice si al celei digitale. Modul Dv de a expune informatia, accesibil si elegant totdata, egaleaza sau chiar depaseste stilurile celor ce, in UK, US sau Germany, mentin de multi ani de zile internet sites (ca Photozone, Digital Photogrqaphy Review, Steve's Digicams, Imaging Resources, SLRGear, Let's go digital etc). Si totusi, daca nu va deranjeaza, as avea o extrem de marunta obiectie. Ea insa se refera la lexic. De ce ati acceptat si Dv traducerea "fisiere" pentru englezescul "files" cind firesc era "dosare"? (V-ati temut sa fie confuzie intre dosarele de la Securitate si cele electronice? Glumesc...) De ce "setari" (sau "presetari"), cind romaneste exista "puneri"? De ce "formatare" cind exista simplul "formare" (vhiar daca implica sensul de "format")? De ce "utilizator" cind, daca tot vreti a inova (creand un nou neologism) lingvistic, puteti zice "user", direct din engleza, daca "folositor" (care se poate confunda , e adevarat, cu adjectivul) din romana vi se pare mai barbaric decit "utilizator"? Apoi, cind expuneti, pe coloane, "specs"-urile (specificatiile tehnice) de ce nu traduceti in romana si pe "delete" (daca tot il folositi in alte fraze pe "sterge"), pe "cleaning" etc? Apropo: Dumneavoastra personal faceti traducerea textelor din engleza a testelor camerelor (sau obiectivelor) sau aveti un traducator "specializat"? Intreb asta fiindca miros in textele Dv 2 "maini". In fine, o chestie direct de gramatica, in partea de morfologie: substantivul "parametri" capata un "i" final numai cind e articulat (cu articol hotarit). este deci gresit sa scrieti "...adaugarea a inca opt parametrii de expunere...". Corect este "...adaugarea a inca opt parametri de expunere...", deci cu un singur "i", aci substantivul fiind la pluralu nearticulat. (Doamne, elementare greseli de acest fel vezi toata ziua in presa centrala romaneasca, semn ca generatia tinara de "ziaristi" a trecut prea repede prin ciclul elementar...). Daca ati fi intentionat sa scrieti "Parametrii de expunere ai camerei sunt...", ati fi avut permisiunea de la Imparateasa Limba Romana sa adaugati al doilea "i" fiindca stiam ca este vorba de niste parametri cunoscuti, deci aveam voie sa articulam numele acela comun cu inca un "i". Altfel, Mama Noastra, Sfanta Limba Romana, se poate supara pe noi. Mai ales ca, in general textul Dv este atit de atractiv si de corect, si, mai ales, este citit de zeci de mii, intre care si multi tineri. (Nu "tinerii"). Imi pare rau sa scriu aci ce scriu, dar, satul de marea minciuna din viata politica si sociala a Tarii, satul de agramatismul si impleticeala cu aer sferto-doct a multor semnatari de articole in presa romaneasca (zic "semnatari" ca sa evit "ziaristi" multi neavind inca valoarea respectiva), speram ca macar in textele neutre politic (e ceva neutru in lumea noastra??), cele tehnice, sa gasesc o limba romaneasca 100% curata. Multumesc inca o data pentru efortul Dv constant de a da multor romani o nepretuita cheie spre intelegerea fotografiei in general si a celi digitale in special. Din acest punct de vedere, va consider un ziarist de elita in domeniul Dv.

Calin-Stefan Ragalie - 01 Dec 2006, ora 06:28
Stimate domnule Ion Ditoiu, multumesc pentru aprecierile dvs, magulitoare dar nemeritate! In legatura cu termenii de specialitate utilizati in materialele mele, am incercat o adaptare a acestora, tinind cont ca limba romana moderna s-a nascut mai ales pe temelia oferita de limba franceza. Este adevarat ca, in ultimii ani, terminologia tehnica este mai ales anglo-saxona, dar imi vine greu sa adopt "pe nemestecate" orice termen. Cat despre utilizarea alternativa a sintagmelor "stergere" si "Delete", am incercat sa arat efectul (primul termen) al functiei definite prin al doilea termen. Referitor la greseala de ortografie mentionata, da, aveti dreptate! Vom corecta cu speranta ca alte eventuale astfel de erori nu va vor impiedica sa ne mai vizitati!

chintea george - 01 Dec 2006, ora 16:23
as vrea sa achizitionez un aparat foto semi profesionistdar nu ma pricep .ati putea sa ma sfatuiti cam ce caracteristici tehnice sa aiba(memorie,claritate,sa poate face poze in rafale,sa le pot copia direct in PC). multumesc