Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Concursul AAFR

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Concursuri organizate de AAFR
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 11, 2009 10:28 pm    Post subject: Concursul AAFR Reply with quote

Ma intreb dintre cei care frecventeaza aceast rubrica din Forum, unii de ani de zile, cati o sa participe la Concurs?

Daca sunt intrebari legate de Concurs, va rog sa le exprimati aici. Fiind direct implicat in organizarea concursului, cred ca pot sa raspund la unele dintre intrebari.

Mai exista o discutie despre acest Concurs undeva mai jos in Forum si pt. intrebari va rog sa le puneti acolo.

Ara

Last edited by Ara on Oct 15, 2009 8:16 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lizardkiss
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 12, 2009 4:38 am    Post subject: Reply with quote

da de ce va intrebati ? nu vin destui sa marce banul si mai e nevoie si de cativa de pe forumul asta , pentru concursul AAFR ? Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sidecenu
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Oct 12, 2009 4:46 am    Post subject: Reply with quote

lizardkiss wrote:
da de ce va intrebati ?
nu vin destui sa marce banul
si mai e nevoie si de cativa de pe forumul asta , pentru concursul AAFR ?

Stimabile, nu o lua pe aratura
1. Dl. Ara Ghemigian traieste in LA. California. El a infiintat acest site si forum.
Asa ca sigur ca e "foarte avid" dupa banii lu' matale.
Amabil, omul s-a oferit doar sa raspunda la nelamuriri.
2. Daca citeai regulamentul observai ca concursul nu este dintre cele dupa care organizatorii se imbogatesc.
lizardkiss
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 12, 2009 3:50 pm    Post subject: Reply with quote

uite cum sta treaba domnul meu.

faptul ca am pus o intrebare ( usor tendentioasa - dar cu baza reala ) nu justifica demersul dumitale de pitbull.

ma bucur ca domnul ara sta in california , dar AAFR e o ORGANIZATIE NEAOS ROMANEASCA ( cu tot ce presupune asta Very Happy )

analizati va rog pe siteul lor cam cate confirmari s-au facut la inscrieri , ce pareri se vehiculeaza aici sau aiurea despre calitatea organizatie si veti vedea ca e un sambure de adevar in nedumerirea mea ( usor tendentioasa - mai recunosc odata Very Happy )/
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 12, 2009 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

lizardkiss wrote:

faptul ca am pus o intrebare ( usor tendentioasa - dar cu baza reala ) nu justifica demersul dumitale de pitbull.

Domnul meu, n-ar fi bine sa-ti revizuiesti limbajul?!?
Back to top
View user's profile Send private message
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 12, 2009 4:14 pm    Post subject: Reply with quote

lizardkiss wrote:

ma bucur ca domnul ara sta in california , dar AAFR e o ORGANIZATIE NEAOS ROMANEASCA ( cu tot ce presupune asta Very Happy )

analizati va rog pe siteul lor cam cate confirmari s-au facut la inscrieri , ce pareri se vehiculeaza aici sau aiurea despre calitatea organizatie si veti vedea ca e un sambure de adevar in nedumerirea mea ( usor tendentioasa - mai recunosc odata Very Happy )/

Dle Nicu,
Poate o sa-ti para ciudat, dar tind sa iti dau dreptate in mare masura in ce priveste anumite afirmatii pe care le faci aici.
Da, lucrurile inca nu sunt unde ar trebui in Romania, si poate AAFR ar trebui sa fie mai "transparenta" pt. a anula impresia nefavorabila creata prin anii '90.
Dar, faptul ca anumite persoane cu oarece recunoastere in tara in domeniul foto au fost dispuse sa-si asocieze numele cu acest concurs, poate ar trebui sa-ti dea un pic de gandit. Poate lucrurile nu stau chiar atat de rau cu AAFR, poate chiar exista o dorinta de a indrepta anumite lucruri, poate chiar exista oameni doritori sa stabileasca o organizatie unica care sa reprezinte toti fotografii din tara?!
Da, inca se fac greseli, dar fare ele nu se poate avansa. Dar cea mai mare problema este ca multi prefera sa critice, in loc sa participe!

Numai bine, si ar fi de dorit sa pastrati un ton amical si civilizat in discutii, indiferent cine este vis-a-vis.
Back to top
lizardkiss
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 12, 2009 4:35 pm    Post subject: Reply with quote

multumesc domnule ARA pentru tonul echilibrat al discutiei ...

ma bucur ca m-am facut bineinteles , expresia " atitudine de pitbull " nu va era adresata.

A.A.F.R. momentan e o organizatie semicomunista si va dura pana va scapa de perceptia asta.

Ar fi ideal , daca cere bani la inscriere , sa fie capabila sa ofere si altceva decat diplome cu titulaturi sforaitoare (* cred ca asta e problema celor care au o problema cu acest concurs )
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 12, 2009 4:50 pm    Post subject: Reply with quote

lizardkiss wrote:
multumesc domnule ARA pentru tonul echilibrat al discutiei ...

ma bucur ca m-am facut bineinteles , expresia " atitudine de pitbull " nu va era adresata.

A.A.F.R. momentan e o organizatie semicomunista si va dura pana va scapa de perceptia asta.

Ar fi ideal , daca cere bani la inscriere , sa fie capabila sa ofere si altceva decat diplome cu titulaturi sforaitoare (* cred ca asta e problema celor care au o problema cu acest concurs )

Dle Nicu,
Nu stiu exact ce inseamna organizatie "semicomunista", dar daca te referi la faptul ca unele persoane din conducere au fost implicate si in AAF-ul din anii comunisti, asta este o consecinta a lipsei de implicare a celor care poate ar fi interesati sa fie membri unei astfel de organizatii. Au fost multe discutii si initiative pe tema asta in ultimii 10 ani, dar nimeni, repet, nimeni, nu a fost in stare sa preia AAFR si sa o reorganizeze in mod adecvat. Pana a aparut acest mic grup, oarecum mostenitor al fostei AAF, care cel putin a fost in stare sa ridice o "fatada".
Daca mai multi fotografi ar fi direct implicati in AAFR, sunt convins ca se poate face ceva mult mai bun. Pana atunci...
Back to top
tete
Senior
Senior

PostPosted: Oct 12, 2009 4:57 pm    Post subject: Reply with quote

De ce are stiky acest topic?:O
lizardkiss
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 12, 2009 5:03 pm    Post subject: Reply with quote

termenul de " semicomunist " nu viza persoane ( implicate mai nou sau mai vechi in mersul asociatiei ) ci doar structura de valori promovata...

in A.A.F.R sunt ( si ) fotografi valorosi , care au mult de spus in fotografia romaneasca sau de aiurea.

SINGURUL CRITERIU DE SELECTIE IN AAFR ESTE SA MARCI BANUL

si uitati unde s-a ajuns....inclusiv ei , pe siteul lor ajung sa faca concurs , deoarece sunt inacceptabil de multe lucrari slabe ( ca sa ma exprim elegant ) ale membrilor...

nu agreez ideea de a face parte dintr-o organizatie cu nume sforaitor ( discutabil cat au dreptul de a si-l aloca - mai nou miza e patrimoniul ) si nici ideea de a participa la un concurs care imi ia bani si imi ofera doar o hartie ( in celmai bun caz ).

la asta faceam referire si cred ca sunt in asentimentul multora.
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 12, 2009 5:16 pm    Post subject: Reply with quote

lizardkiss wrote:
termenul de " semicomunist " nu viza persoane ( implicate mai nou sau mai vechi in mersul asociatiei ) ci doar structura de valori promovata...

in A.A.F.R sunt ( si ) fotografi valorosi , care au mult de spus in fotografia romaneasca sau de aiurea.

SINGURUL CRITERIU DE SELECTIE IN AAFR ESTE SA MARCI BANUL

si uitati unde s-a ajuns....inclusiv ei , pe siteul lor ajung sa faca concurs , deoarece sunt inacceptabil de multe lucrari slabe ( ca sa ma exprim elegant ) ale membrilor...

nu agreez ideea de a face parte dintr-o organizatie cu nume sforaitor ( discutabil cat au dreptul de a si-l aloca - mai nou miza e patrimoniul ) si nici ideea de a participa la un concurs care imi ia bani si imi ofera doar o hartie ( in celmai bun caz ).

la asta faceam referire si cred ca sunt in asentimentul multora.

Da, de acord, dar daca asteptati ca altii sa redreseze situatia, probabil nu se va intampla f. curand.
Personal nu fac parte din AAFR, desi am fost membru pana in '90, si am avut aceleasi dubii cand am primit mesajul privind reorganizarea care impunea o taxa de 100E. A fost o greseala colosala de PR, si efectele ei se simt inca. Dar, fara implicare directa, lucrurile se vor schimba mai incet.
Back to top
lizardkiss
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 12, 2009 5:41 pm    Post subject: Reply with quote

dar la fel e si acum...

in romania taxa e de 100 ron ( probabil in florida sunt mai multi bani Very Happy ) si e unicul mod ( necesar si suficient ) de a accede.

nu conteaza daca stii sa faci fotografii , sau pozezi cu telefonul.

dai 100 de ron devii instant " membru creator debutant " in cadrul A.A.F.R.

si atunci daca accesul la cea mai pretentioasa si serioasa organizatie foto din romania presupune doar cotizarea aceea , la ce sa te astepti bun de la un concurs care merge pe aceleasi principii ? ( dai banu si poate iti dam o hartie sforaitoare ).
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 12, 2009 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

Da, dar daca 20 de persoane ca Dta ar trimite la adresa AAFR o nota privind acest aspect... poate ceva se va schimba!
Nu toti frecventeaza acest forum, ori altele similare, pt. a citi comentariile fotografilor. Eu personal, am instiintat conducerea AAFR despre acest aspect. Dar puterea sta in numar!
Back to top
tete
Senior
Senior

PostPosted: Oct 12, 2009 7:18 pm    Post subject: Reply with quote

ARA - ca moderator am o intrebare:

Ce legatura are chestia asta cu inscrierea imaginilor?
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 12, 2009 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

Am vrut sa atrag atentia celor care expun imagini in aceasta rubrica ca acest concurs exista si este de actualitate. Daca te deranjeaza, un pic de rabdare, am sa-l scot in jur de 20 Oct.
Back to top
tete
Senior
Senior

PostPosted: Oct 12, 2009 7:29 pm    Post subject: Reply with quote

Ara wrote:
Am vrut sa atrag atentia celor care expun imagini in aceasta rubrica ca acest concurs exista si este de actualitate. Daca te deranjeaza, un pic de rabdare, am sa-l scot in jur de 20 Oct.

Asta e deja spam!
Nu a fost anuntat si pe lista de yahoo si pe site? Faceti-i reclama si pe alte site-uri, dar nu imbolnaviti lumea.
Pe bune acum.

Au mai fost si alte concursuri si mai calitative si tot nu au primit atata atentie.
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 12, 2009 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

Imi pare rau, dar nu pot sa-ti satisfac aceasta dorinta imediat. De altfel am indrumat lumea sa citeasca si sa comunice prin cealalta discutie mai jos in forum. Doar ca anumite persoane au considerat necesar sa discute aici.
Nu iti place "spamul" aici, poti sa ocolesti discutia, asa cum ai facut-o si in celalalt thread.
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 12, 2009 7:40 pm    Post subject: Reply with quote

tete wrote:
Au mai fost si alte concursuri si mai calitative....

Tete, asta e o expresie valabila in limba romana?!?!
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Concursuri organizate de AAFR All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum