Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Ce aparat sa cumpar ?!?
Goto page Previous  1, 2

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Ce aparat sa cumpar?
View previous topic :: View next topic  
Author Message
pink_diamond
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jul 16, 2008 1:55 pm    Post subject: Reply with quote

TessellatedMind wrote:
cu ce te ajuta cea mai rapida camera din lume la niste snapshot-uri de vacanta?

stai linistit ca nu e cea mai rapida camera din lume. eu consider rapiditatea unui aparat ca o combinatie intre:
- start-up time
- shutter lag time
- mirror blackout
- calitatea imaginii la iso inalt
- fps rate
- balanta dintre viteza de AF si precizie
- timpul minim de expunere
- viteza de scriere pe card
... etc

ar fi trebuit sa sti asta daca ai lucrat ca fotograf.

ce camere si ce obiective foloseau nikonistii de care ne vorbesti ?

p.s. apropo: ultima daca cand am pus mana pe un bridge , cand ma uitam pe lumina scazuta prin vizorul electronic si miscam camera, imaginea avea lag, ca sa nu zic ca autofocusul se balbaia iar de manual focus nici vorba ca nu se vedeau detaliile fine deloc.
Back to top
View user's profile Send private message
TessellatedMind
Newcomer

PostPosted: Jul 16, 2008 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

Pink Diamond, cred ca pe el ar trebui sa il intrebi ce intelege prin "cea mai rapida camera din lume".

Intocmai, nu conisder acel Casio a fi cel mai rapid aparat. Putin imi pasa.

Multumesc pentru informatii.
S|mpl3_BoY
Newcomer

PostPosted: Jul 16, 2008 6:14 pm    Post subject: Reply with quote

nu eu am zis ca e cea mai rapida camera, ci:
"SKIN a adus in Romania Casio EX-F1, cel mai rapid aparat foto digital din lume, distins, totodata, cu premiul Best Imaging Innovation 2008, primit din partea prestigioasei organizatii Technical Image Press Association (TIPA)"
Radu.Vadan
Senior
Senior

PostPosted: Jul 16, 2008 6:19 pm    Post subject: Reply with quote

Există aparate pentru studii balistice care trag 25000 (douăzeci şi cinci de mii) de cadre pe secundă. Deci să dăm la o parte discuţia cu cea mai rapidă cameră şi să revenim la topic.
TessellatedMind
Newcomer

PostPosted: Jul 16, 2008 8:24 pm    Post subject: Reply with quote

Simple Boy.

Parerea mea e ca in timp ce studiezi piata asupra unei decizii in legatura cu achizitionarea unui DSLR ar trebui sa consideri urmatoarele lucruri:

Megapixeli - Gandeste-te de ce rezolutie si nivel de detaliu doresti in poze. Chit ca rezolutia creste odata cu numarul megapixelilor, diferenta clara se vede doar atunci cand maresti poza, ori o imprimi intr-un format mare. Daca n-ai nevoie de rezolutii mari, nu are rost sa scoti bani din buzunar pentru cativa extra megapixeli, cand poti cumpara o camera cu functii similare, dar cu un numar redus de megapixeli.

Sistemul DSLR - Cineva a spus mai devreme ca DSLR este de fapt un sistem format din aparat + obiectiv + flash + alte accesorii. Asadar trebuie sa te gandesti foarte bine de ce anume ai nevoie pentru ceea ce vrei sa realizezi, de la aparat pana la software de procesare. Personal, am luat cateva carti si m-am apucat de citit, pe langa articolele si forumurile online.

Procesarea interna a imaginilor - Daca doresti sa tragi in format RAW, spre exemplu, atunci ar trebui sa te interesezi despre modul in care camera transforma informatia inainte sa fie codata in format JPEG. Procesarea datelor este facuta de catre cipurile camerei, iar acest lucru influenteaza culorile, zgomotul de imagine, viteza de procesare etc. Pentru a afla toate aceste diferente e bine sa arunci cu ochiul asupra sumedeniei de teste si review-uri online.

Manevrabilitatea - Depinde si cat de confortabil te simti cu o anumita camera in mana. De aceea e foarte bine sa te duci la un magazin specializat si sa ai sansa de a tine in mana camera inainte sa iei o decizie. Cu cat o sa iti placa camera mai mult, cu atat ai sa o folosesti din ce in ce mai des.

Usurinta de utilizare - Vezi daca esti confortabil cu amplasamentul anumitor butoane si cu utilizarea meniului. Din moment ce fiecare brand are stilul propriu de amplasare a butoanelor, depinde de tine sa decizi daca functiile camerei sunt usor de accesat.

LCD - O alta parte esentiala a unei camere digitale. Trebuie neaparat sa fie luminos, sa aiba o gama larga de culori cu un contrast bun. De asemenea si gradul de vizibilitate la lumina puternica, spre exemplu, e important.

Marimea - Aparatele pro sunt in general mai mari si grele, in timp ce DSLR-urile indreptate spre consumul larg sunt destul de usoare si portabile.

Acestea sunt intrebarile la care am trebuit sa gasesc un raspuns pana sa iau o decizie in privinta achizitionarii unui DSLR. Sper ca te-am putut ajuta cu ceva.

Ah si foarte multa rabdare iti urez!
LIVIU
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Jul 23, 2008 9:03 am    Post subject: Reply with quote

Sefuu, daca lucrezi la casio si te platesc cu comision din vinzari , roaga-i sa-ti dea salariu fix. Iesi mai bine . Oricum pe noi nu ne poti convinge sa cumparam acest superaparat. Sorry....
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
zeus_s_father
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Jul 24, 2008 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

Salut, cei 36mm in capatul wide nu o sa te avantajeze prea mult, uneri o sa vrei sa faci fotografii interioare unde nu o sa mai poti merge inapoi de un perete sau decor iar atunci viteza aia mare nu te mai ajuta, premiul TIPA este acordat pentru INOVATIE, adica are multe chestii printre care 60fps, filmeaza cu viteze de pana la 1200cadre pe secunda s.a.m.d. ... nu spune nicaieri ca ar avea o imagine clara , ce cauti tu. Cel mai bun aparat cu super zoom(TIPA) Fujifilm FinePix S100FS, are cel mai mare senzor dintre compacte 8.8x6.6 mm, deci si o calitate mai buna a imaginii, deoarece nu are lentile asferice(sper ca e corect scris), in capatul wide de 28 mm, se vor reduce mult aberatiile cromatice si efectul de butoi http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/s/finepix_s100fs/features/page_03.html dar are o greutate de 918 gr. Shocked .Iar ca sa lamurim "cel mai rapid aparat din lume" , conform celor scrie pe dpreview are intradevar 60 fps insa doar pentru o singura secunda, sau 5fps pentru 12 secunde:

"Full resolution photography using 60 fps ultra-high speed burst mode captures the crucial moment
Using the still image burst mode, users can shoot at an ultra fast 60 frames per second. In burst mode, the frame rate can also be varied from between 1 and 60 frames per second while shooting. Up to 60 shots can be taken at once, so 60 shots per second for one second, or 5 shots per second for 12 seconds, are possible." http://www.dpreview.com/news/0801/08010601casiof1.asp

Astea fiind spuse cred ca tu decizi daca ai nevoie de camera foto sau video, oricum nu poti compara camera foto cu una video, adica nu prea ai cum, plus ca nu prea cred ca o sa filmezi cu ea, si nu o sa folosesti multe din functiile pe care le are, daca vrei s-o compari , compara calitatea filmului cu o camera de filmat profi, calitatea fotografiei cu o camera foto profesionala, vezi catre ce tinde mai mult apoi ia o decizie, conform unei reviste de fotografie autohtona, cea mai buna calitate a imaginii la compacte la iso100/400 o are nikon s700.

PS: Alegerea iti apartine, succes.
wyo
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jul 25, 2008 9:08 am    Post subject: Reply with quote

Vad ca se judeca viteza de fotografiere (cadre/secunda) si se imping lucrurile catre filmare. Nu stiu compactele ce fel de declansator au, dar un dslr, chiar daca are cadenta mare si buffer suficient de mare ca sa zicem ca se poate filma cu el, se loveste puternic de viata shutter-ului.
Back to top
View user's profile Send private message
dughir
Senior
Senior

PostPosted: Jul 25, 2008 9:18 am    Post subject: Reply with quote

Compactele au obturator central, similar cu cel al camerelor video. Pana acum n-am auzit de shuter picat la vreun compact.
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Jul 25, 2008 9:55 am    Post subject: Reply with quote

zeus_s_father wrote:
Cel mai bun aparat cu super zoom(TIPA) Fujifilm FinePix S100FS, are cel mai mare senzor dintre compacte 8.8x6.6 mm, deci si o calitate mai buna a imaginii, deoarece nu are lentile asferice(sper ca e corect scris), in capatul wide de 28 mm, se vor reduce mult aberatiile cromatice si efectul de butoi

Acolo scrie exact contrariul. Mai exact ca obiectivul respectiv are o lentila asferica (non-sferical surface lens) si una din sticla cu dispersie redusa (anomalous dispersion lens):

Quote:
This 28mm - 400mm zoom lens with a 10 group and 13 element structure, exclusively designed for the FinePix S100FS, uses a non-spherical surface lens and an anomalous dispersion lens. The non-spherical surface lens suppresses distortion and the curved surface is ideal for efficient focusing of light onto one point, so it realizes high optical performance with a small number of elements. In addition, the anomalous dispersion lens compensates for chromatic aberration well and reduces color drift and mixing on contours - a common problem with telephoto lenses.

Bla bla. Nu credeti chiar tot ce scrie in prezenatrile produselor. Eu am vazut deja mai mutle Fuji-uri care au avut caderi (de obicei se strica LCD-ul).
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
cristianrb
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Jul 25, 2008 10:26 pm    Post subject: Reply with quote

Daca ai 30 de milioane de dat, mai bine iti iei chiar si un 350 D. E unetry level foarte bun la dslr-uri.
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Ce aparat sa cumpar? All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum