Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ SearchCauta in Forum MemberlistLista Membrilor UsergroupsGrupuri de Utilizatori RegisterInregistrare
ProfileProfil Log in to check your private messagesMesaje Personale Log inLog in
Ce-nseamna aparat foto profesional?

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto digitale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Klauss
Newcomer

PostPosted: Jun 02, 2004 11:22 am    Post subject: Ce-nseamna aparat foto profesional? Reply with quote

Sunt un pasionat dar nu impatimit al fotografiei, dar care totusi isi pune intrebari in domeniu. Sper sa ma ajutati. Am cuprins aceasta intrebare la sectiunii "digitale" pentru ca aici am gasit un exemplu care ma cam baga in ceata: personal am impresia ca un SLR reprezinta ceva in zona profesionalului, totusi aud ca ar exista pe piata modelul Canon PowerShot Pro1 foarte laudat (nu stiu daca m-as duce cu sacu`, oricum bani n-am) in timp ce despre EOS 10D, EOS1D`s sau EOS1D mark II stau sub anonimat (cel putin in Romania). Nu am precizat, imi place Canon si mi-as dori mult un DSLR insa tot ceea ce pot spera este ca int-o buna zi sa am un SLR
Ideea de final: ce inseamna "profesional"?
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 03, 2004 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

Un aparat "profesional" este destinat fotografilor de presa, a celor de studio, etc. deci pt. aplicatii unde este necesar un nivel inalt de fiabilitate, calitate, viteza, maniabilitate.
Toate aceste conditii nu se pot include la ora actuala intr-un aparat destinat amatorilor la un pret corespunzator. De aceea tot ce vezi prin reviste, siteuri, categorisit "profesional" este mult mai scump decit aparatele destinate amatorilor.
Dar am si eu o intrebare pt tine: cum, cind, si de ce, te-ai "indragostit" de Canon??
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Klauss
Newcomer

PostPosted: Jun 05, 2004 11:04 am    Post subject: Reply with quote

Raspuns la ARA:
Nu pot sa aduc argumente solide pro sau contra Canon. Poate ca apreciez mult "tunurile" (evident fotografice); am avut si eu odata un Pentacon la 200 mm agatat de un Zenit-E si nu stiu de ce am considerat ca era filetului M42 a apus. Am zarit o data un Canon la cineva si tare m-am mai suparat pe Zenit-ul meu; asa de rau ca am scapat de el. Acum ma razboiesc cu buzunarul meu pentru un EOS 100 cu obiectiv de 35-80mm si cel mai mult mi-e frica de ideea ca as putea castiga aceasta lupta. Asta ar insemna dorinta unui "tun" de 3, 4 sute de mm, a unor filtre a vreunor inele sau obiectiv macro etc. Si tare ar mai plange buzunarul. :cry:
Daca reusesc sa ma abtin si de aceasta data inseamna ca pasiunea mea pentru fotografie a si murit. Ceea ce detest cel mai mult la arta fotografica e ca este groaznic de scumpa indiferent ca-i analogica sau digitala. Dar pozele... :roll:
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Jun 05, 2004 5:36 pm    Post subject: Reply with quote

O abordare statistica... Profesional inseamna produs pentru a satisface nevoile profesionistilor. Profesionistii pretind produse de varf. Orice produs, inclusiv foto, are niste tolerante; sa zicem ca in gama de varf se inscriu 10% din lentilele slefuite de Canon. Dupa slefuire, urmeaza tratarea MC, si ea cu niste tolerante de varf, sa zicem tot 10%. 10% *10% = 1% Urmeaza montarea... monturile, au si ele niste tolerante de prelucrare, sa zicem tot 10% ... iarasi rebuturi... Si uite-asa, dintr-un lot de subansamble - foarte bune fiecare in parte, un procentaj foarte mic ajunge in final sa intre in compunerea unui lot de obiective cu tolerante "profesionale". Si asta se transpune in pret!
Back to top
View user's profile Send private message
Sergiu
Newcomer

PostPosted: Jun 11, 2004 12:37 pm    Post subject: Reply with quote

1. csr, aceasta abordare statistica mi se pare cam unilaterala. Este adevarat ca apar rebuturi, dar nu cred ca montura mea de obiectiv, daca nu e "Professional" are vreo problema datorata tolerantelor mai lejere.
Problema eu o vad in felul urmator: un aparat este considerat profesional in momentul in care ofera ceea ce are nevoie un profesionist. In general asta se refera la fiabilitate, functionare in conditiile cele mai diverse (ploaie, frig sau caldura excesiva, praf), viata lunga (un PRO face filme intregi dintr-o sedinta, de presupus 24 din 24, 7 din 7). Asta inseamna materiale mai bune (metal in loc de plastic), sticle speciale, nu se pot face compromisuri de calitate in favoarea pretului.
Intr-adevar apare si necesitatea de performanta de varf, de unde un design mai complicat, din nou cu materiale speciale (vezi zoom 28-80 f/2.8L, care e mare si greu, sticle cu indice de refractie mare, cristale de fluorit de calciu, optica difractiva, lentile asferice slefuite). Un profesionist cara ceva mai scump, mare si greu, daca ii ofera performanta de care are nevoie (si pentru care este platit).
Pe de alta parte, numarul de obiective profesionale produse amortizeaza mult mai greu investitia in cercetare si linii de fabricatie, asa ca e normal sa aiba un pret mai ridicat (si in plus probabil ca pentru majoritatea, plateste firma/studioul/agentia si nu fotograful).

2. Si mie imi place Canon, nu stiu de ce. Probabil ca daca pe www.photo.net erau aia fani Nikon, eram si eu cu Nikon. Asa am inceput sa citesc, asa m-am imaginat pe mine insumi continuand, asa am inceput, asa o sa continui.

3. Dar! sunt convins ca produsele Canon nu au ceva ce alte firme nu mi-ar putea oferi (eu fiind amator, nici nu am nevoi speciale. Si in plus, cred ca daca una din ele ar fi cu atat mai buna, restul ar disparea de pe piata si gata). In final consider ca nu conteaza de care aparat ai, daca vrei sa faci poze nu trebuie sa te simti prost ca nu ai ceva nou, modern. In final, rezultatul conteaza! Tot aici pe forum am dat de www.kenrockwell.com si acum ma declar 90% fan (restul de 10% ii rezerv pentru niste obiective, un blitz, trepied - deci am nevoie ca sa ocolesc principiul enuntat de el).

4. Important! Nu cumparati ceva doar pentru ca scrie pe el ca e Profesional! De exemplu aparatul meu foto este considerat ca fiind de amatori in state, dar aici ti-l vand pisicherii la un pret nerusinat (dublu, triplu), ca fiind Profesional.

In rest - numai bine si spor!
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Klauss
Newcomer

PostPosted: Jun 11, 2004 3:29 pm    Post subject: Reply with quote

Mi-a placut mult remarcile lui Sergiu referitor la distinctia amator - profesional. Iti multumesc pentru avertismentul de la pc 4. Voi fi mult mai atent acum la sintagma "profesional" si asta nu pentru ca as cumpara aparate foto la ordinea zilei dar putina prudenta nu strica.
Tuturor celor ce s-au oferit sa-mi raspunda la intrebare, le multumesc.
Gabi Udrea
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Aug 17, 2004 1:52 pm    Post subject: Reply with quote

Profesional = calitate deosebita , preturi uriase. Wink
Ovidiu
Newcomer

PostPosted: Sep 02, 2004 12:03 am    Post subject: Reply with quote

Sergiu a definit destul de bine ce inseamna un aparat profesional .. pe scurt un aparat cu o fiabilitate foarte mare. Insa nu trebuie sa ai un aparat profesional ca sa faci fotografii bune, tot timpul dau exemplul celor 3-4 premii Pulitzer luate de fotografii facute cu Smena. Asa ca nu iti fa inima rea ca nu iti potipermite un aparat PRO sau DSLR, concentreaza-te asupra fotografiei, nu asupra aparatului, e doar o scula care te ajuta sa faci poze, dar in realitate tu faci poza. Daca o sa ai poze bune nimeni nu o sa strembe din nas ca is facute cu zenith sau cu o cutie de papuci gaurita, ba chiar poate o sa ai respectul acelor persoane pentru ca ai facut poze bune cu aparate mai vechi, pe care multi nici nu le considera.

Eu cand am trecut de la un aparat digital mai modest la un DSLR semipro, nu am facut instantaneu poze mai bune... din cntra mi-a luat o luna sa il cunosc bine. Asa ca ai incredere in tine si tine minte ca nu conteaza aparatul.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
bdumitrescu
Newcomer

PostPosted: Jan 30, 2005 12:26 am    Post subject: aparat profesional Reply with quote

As vrea sa va spun ce inteleg eu prin aparat foto profesional
1. Robust
2. F. rapid
3. Calitate mare a fotografiilor
4. Rezolutie ridicata
5. Posibilitate de lucru cu diverse seturi de lentile si accesorii
6. Autonomie mare (battery grip)

Ca fotogaf de presa, am nevoie de un aparat rapid pentru a focaliza in timp real si surprinde momentul exact cand acesta se petrece, nu dupa o secunda.

Aparatul ideal pentru presa ar trebui sa fie:
1. F. mic
2. zoom reglabil de la 10mm la 600mm (transfocare instantanee)
3. Viteza de declansare, focalizare si expunere -> 0 ms
4. LCD rabatabil
5. fotografiere in orice conditii de iluminare
6. noise inexistent
7. camera sa nu consume curent electric
8. sa poata face un numar nelimitat de fotografii
9 sa aiba rezolutie mare.
10. sa nu scoata nici un sunet
11. daca se poate , sa fie IEFTIN
12. sa poata transmite fotografiile la agentia pentru care lucrezi instantaneu prin satelit.

Sper sa nu radeti de mine, astfel de aparate nu exista dar peste vreo 10 ani, nu se stie.
Back to top
Kunzite
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Jan 30, 2005 1:48 am    Post subject: Reply with quote

Asa cum spuneti dvs, nici peste 100 de ani n-o sa existe. Mai ales ca vreti sa nu consume curent, dar sa faca un numar nelimitat de fotografii Razz
Aparat profesional? Pai trebuie sa fie negru. Neaparat. Si mare - cat mai mare Wink
Vorbind serios... ce m-ar putea determina sa consider un aparat ca fiind profesional? In primul rand specificatiile: AF ultrarapid, x puncte de focalizare, y cadre pe secunda... Apoi, constructia: trebuie sa reziste unei utilizari intensive, in orice fel de conditii. Iar, nu in ultimul rand, putem vorbi de accesul la o gama "profesionala" de accesorii si obiective, posibilitatea inchirierii acestora, service special samd.
Insa asta nu inseamna ca unele aparate "neprofesionale" nu pot face parte din arsenalul unui profesionist.
Back to top
Bodhi
Senior
Senior

PostPosted: Feb 18, 2005 2:10 pm    Post subject: Reply with quote

Oameni buni... de ce cautati raspunsuri filozofice la intrebarea care este diferenta dintre amator si profesional la aparate. Diferente intre profesional si amator exista doar in tagma fotografilor. De ce?
Pai pentru ca o fotografie este reusita datorita 50% fotografului, 30% luminii 10% noroc si abia 10% echipament.
Back to top
arty
Newcomer

PostPosted: Apr 03, 2005 10:07 pm    Post subject: Reply with quote

profesional este un aparat folosit cu precadere de profesionishti, cei care practica fotografia ca meserie, aka. din asta traiesc.

in general e mai scump, pentru ca implica alta marfa decat ar avea nevoie un amator. diferentzele sunt in general la garantzie, fiabilitate si recomandari(specificatzii) de operare.

va dau un exemplu: 2 camere oarecum similare, 20D si 1D2 (ambele canon)

ca si calitate sunt oarecum foarte aproape. 1d2 are mai multe pe el, ca si echipament, de ex, la af nu discuta cu 20D, insa ambele sunt cam tot pe acolo la o adica. doar ca 1d2 costa de 3 ori cat 20D. 1d2 merge pe ploaie, unde 20D nu mai merge. 1d2 merge dupa ce a fost trantit, 20D nu mai merge iar exemplele pot continua.

pretzul unui aparat pro nu este relevant pentru un profesionist. el devine insa f mare pentru un amator in secunda cand citeshte features si le compara cu alte camere amatoare sau prosumer.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Apr 04, 2005 11:15 pm    Post subject: Reply with quote

Aparat profesional, inseamna ca este destinat profesionistilor (indiferent ce fel de fotografii fac, bune sau proaste), adica oameni care traiesc din fotografie si nu isi permit sa ii lase aparatul in mijlocul unei sedinte foto foarte importante, care le-ar aduce bani multi. De obicei sunt construite sa indure lovituri de la oameni care nu vor sa fie fotografiati, sa poata fi scapate pe beton, costa de 5-7 ori cat un aparat normal, sunt garantate pentru 150000-250000 de declansari, sunt in general si destul de grele (700 g -> 1 kg, numai corpul), etc.

Daca iti crapa aparatul in mijlocul unei sedinte foto si pierzi 800-3000$ din cauza asta, probabil ca vrei un aparat profesional.

In general daca tragi mai putin de 4-5 filme sau 2000-3000 de cadre digitale pe saptamana si nu faci bani seriosi din asta, nu ai o groaza de bani, trebuie sa fii lovit rau de tot sa iti iei asa ceva. Mai bine dai banii pe un corp mai ieftin si obiective bune.

Daca ai deja un Porsche 911 probabil ca iti permiti si un EOS 1D ca sa faci poze de familie (desi nu e neaparat necesar).

20d-ul nu e neaparat aparat profesional, e mai mult pentru profesionisti saraci (nu e vorba de Romania aici) sau cu cerinte mai modeste. Daca un aparat are in nume "pro", nu inseamna ca e un aparat profesional.

Exemple de aparate profesionale: Canon EOS 1, EOS 3 (pe film), EOS 1D (cu variante); Nikon F6, F5, F4 (pe film), D1, D2 (cu variante: D2H, D2X).

Aparate pentru profesionisti saraci si fara pretentii: Canon EOS 30/33, EOS 10 (pe film), 10d, 20d, d60, Nikon F100 (pe film), D100 (poate chiar si D70).
Back to top
arty
Newcomer

PostPosted: Apr 09, 2005 6:45 pm    Post subject: Reply with quote

canon d60 si nikon d70 nu, sorry. old d60 n'a fost niciodata pro mai mult decat este un 20D astazi.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Apr 10, 2005 1:07 am    Post subject: Reply with quote

arty wrote:
canon d60 si nikon d70 nu, sorry. old d60 n'a fost niciodata pro mai mult decat este un 20D astazi.

Discutabil. D60 era la aceeasi categorie de pret cu 20D la vremea lui. N-am zis niciodata ca aparatele puse in oala aia sunt profesionale. Citeste cu atentie.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Aparate foto digitale All times are GMT + 3 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum