Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Cine mai ajunge la Maican?

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Laboratorul fotografic clasic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Minolta X700
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Sep 28, 2010 11:31 pm    Post subject: Cine mai ajunge la Maican? Reply with quote

Cine mai ajunge la Maican? Am un film alb-negru de developat, dar am avut un incident cu Geanina (asistenta lui Maican) care acum refuză să mă mai servească. Dacă cineva mai duce filme la developat poate îl duce şi pe al meu.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Sep 29, 2010 1:18 pm    Post subject: Re: Cine mai ajunge la Maican? Reply with quote

Minolta X700 wrote:
Cine mai ajunge la Maican? Am un film alb-negru de developat, dar am avut un incident cu Geanina (asistenta lui Maican) care acum refuză să mă mai servească. Dacă cineva mai duce filme la developat poate îl duce şi pe al meu.

Fata este foarte dragutza, cum ai reusit sa ai un incident cu ea? Daca nu sunt foarte indiscret. Banuiesc ca a fost unul legat de altceva decat de developarea filmului din moment ce inca mai vrei sa developezi acolo.
View user's profile Send private message
Minolta X700
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Sep 29, 2010 1:59 pm    Post subject: Reply with quote

Speram să nu fiu nevoit să povestesc. Dar o fac . Trebuie să menţionez de la început că a fost şi vina mea. Deci incidentul a fost: eu într-o zi am ridica de la developat un negativ color şi nu aveam banii la mine. Cum eram grăbit, mi l-a dat pe datorie. Eu peste 2 zile am trecut, dar i-am lăsat banii d-lui Maican (ea nu era) şi am făcut prostia să nu o anunţ pe ea. Am mai lăsat un neativ alb-negru la developat şi m-am dus să-l iau. M-am trezit cu 8 lei în plus. Am întrebat-o de ce şi a început să se ia de mine. Mi-a zis că era siugură că am să uit, mă lua cu developatul unui diapozitiv (deşi eu nu am mai developat diapozitive de anul tercut). Eu am încercat să-i explic că i-am lăsat banii d-lui Maican şi am vrut să-i zic că dacă nu mă crede, îi dau banii din nou (doar era şi vina mea). Din păcate nu am avut cu cine discuta. Cred că e şi genul de persoană care îi tratează pe cei tineri ca "proşti" (şi urăsc genul ăsta de persoane).

Acum vă decideţi voi dacă mă ajutaţi sau nu.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Sep 29, 2010 10:00 pm    Post subject: Reply with quote

Pare o mare neintelegere tratata cu nervi:))
Eu nu merg sa developez la Maican, imi developez acasa, deci nu te pot ajuta cu dusul filmului. In schimb developez manual alb negru acasa, asa ca daca ai genul asta de film te ajut cu placere. Dar peste 3 saptamani acum nu sunt in tara. Nu stiu daca developez la fel de bine ca Gianina, dar poti sa vezi cum developez pe blogul meu, adresa este la semnatura. Tot ce este albnegru e developat de mine. Spor!
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Sep 30, 2010 6:57 am    Post subject: Reply with quote

"Politică şi delicateţe" de Caragiale. Wink

Acum serios, eu personal cred că adevărul şi vorba bună sînt cheia problemei. Geanina e drăguţă şi cu bun simţ şi sînt convins că poate înţelege că totul a fost doar o confuzie nefericită. O floare şi nişte scuze fac minuni. Să rămîi certat cu ea în timp ce-i trimiţi filmele prin interpuşi nu mi se pare că ar fi o soluţie.

Dacă totuşi nu crezi că poţi face asta, atunci eu te pot ajuta, ca şi Andrei, cu developarea propriu-zisă. N-am prea des drum prin centru, şi chiar dacă aş avea, n-aş accepta s-o mint pe Geanina. Însă cu o developare te pot ajuta. Te costă doar un drum pînă în Pipera.
Back to top
Minolta X700
Level 2 Forum User
Level 2 Forum User

PostPosted: Sep 30, 2010 8:53 am    Post subject: Reply with quote

M-am dus după incident la ea şi a zis să nu mai vin că nu mă mai serveşte.
Back to top
Maik
Newcomer

PostPosted: Sep 30, 2010 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Minolta X700 wrote:

Cu alte cuvinte invata sa developezi,nu te lasa pe mina altora.Noroc cu puturosii ca are ce sa munceasca,altfel ...
Back to top
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 01, 2010 3:50 pm    Post subject: Reply with quote

Minolta X700 wrote:

Mi se pare total neprofesional!
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Oct 01, 2010 5:48 pm    Post subject: Reply with quote

Ancuta, in orice afacere PRIVATA exista dreptul de a selecta clientela..Nu mai suntem pe vremurile alea..
black & white
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Oct 01, 2010 6:57 pm    Post subject: Reply with quote

Parerea mea e ca neprofesional e tot "jocul" asta tipic romanesc...iei pe datorie ...si de aici restul divergentelor .Daca persoana nu dadea pe datorie nu se ajungea aici. Nu e vina lui ,dupa cele declarate ,ci e vina ei...vorbind d.p.d.v.profesional...daca vorbim din alt punct e altceva. Ea poate fi o persoana juridica si trebuie sa aibe un etalon de lucru...daca le amesteca e riscul ei.
Faptul ca il refuza doar pe motivul invocat de autor e chiar neprofesional si nu numai.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Oct 01, 2010 7:54 pm    Post subject: Reply with quote

Toata povestea asta suna ca si bancul acela cu marinarul care e izgonit cu blesteme si pantofi aruncati in urma sa din fiecare bordel in care intra si cere s-o faca cum vrea el (respectiv pe datorie).

Last edited by ggl on Oct 02, 2010 7:48 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
octavmandru
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Oct 02, 2010 4:52 am    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Toata povestea asta suna ca si bancul acela cu marinarul care e izgonit cu blesteme si pantofi aruncati in urma sa din fiecare bordel in care intra si cere s-o faca cum vrea el (respectiv pe datorie).

Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Oct 02, 2010 10:40 am    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:

Se pare ca lumea inca judeca profesionalismul dupa vorba aia romaneasca: e prost ala care da nu ala care cere..
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 03, 2010 9:10 am    Post subject: Reply with quote

Se pare ca dreptatea (si profesionalismul) e pe undeva, pe la mijloc...
E dreptul firmelor private de a-si alege clientii, insa exista si niste norme de marketing, dupa care nu e recomandabil sa te faci de "cacao" pentru doar 8 lei...
Back to top
cristi_f
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Oct 03, 2010 9:24 am    Post subject: Reply with quote

Dar e "recomandabil" sa mergi fara bani (8 lei) sa iti iei filmul?
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
radugrozescu
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Oct 03, 2010 9:32 am    Post subject: Reply with quote

doar andrei wrote:
Ancuta, in orice afacere PRIVATA exista dreptul de a selecta clientela..Nu mai suntem pe vremurile alea..

Asta ar trebui putin investigat, ma indoiesc ca e chiar asa directa treaba, daca ai un business care se adreseaza publicului.

Pe cluburile private scrie afara ”Ne rezervam dreptul de a selecta clientela”.

Bineinteles, ce am scris mai sus nu are nici o legatura cu cazul prezentat in aceasta discutie.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Oct 03, 2010 1:04 pm    Post subject: Reply with quote

radugrozescu wrote:

Pe cluburile private scrie afara ”Ne rezervam dreptul de a selecta clientela”.

Exact. Este acelasi caz si la un magazin de prestari servicii, nnu te poate obliga nimeni sa prestezi servicii pentru cine nu vrei. Cum nu te poate obliga nici pe tine sa accepti la seminar de ex, pe oricine. mai ales pe datorie:))
radugrozescu
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Oct 03, 2010 1:11 pm    Post subject: Reply with quote

doar andrei wrote:

Exact. Este acelasi caz si la un magazin de prestari servicii, nu te poate obliga nimeni sa prestezi servicii pentru cine nu vrei.

Tocmai despre asta ramane de vazut, daca ai magazin deschis la strada e complicat sa refuzi un client, se poate duce pe la diverse ”organisme” de protectie a consumatorilor. Nu comentez despre ”pe datorie”, doar in general.

De asta sunt bune de pilda intalnirile preliminarii cu clientii, in cazul serviciilor, sa-ti dai seama daca vrei sa lucrezi cu ei, iar in caz contrar sa faci cumva sa nu mai vrea ei sa lucreze cu tine Smile

doar andrei wrote:
Cum nu te poate obliga nici pe tine sa accepti la seminar de ex, pe oricine. mai ales pe datorie:))

Dat fiind ca nu fac eu inscrierile pentru seminarii, nu am nici un control asupra participantilor, nu sunt selectati in nici un fel Smile

Dar atmosfera a fost pozitiva la toate seminariile la care am participat, cu atat mai mult la cele pe care le-am tinut.

Asta inseamna ca pasionatii de fotografie care recunosc ca mai au ceva de aflat, sau cei care sunt pur si simplu curiosi despre ce se povesteste acolo, sunt persoane foarte politicoase de felul lor.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Oct 03, 2010 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

radugrozescu wrote:
doar andrei wrote:

Exact. Este acelasi caz si la un magazin de prestari servicii, nu te poate obliga nimeni sa prestezi servicii pentru cine nu vrei.

Tocmai despre asta ramane de vazut,

]As vrea sa-mi dai si mie te rog linkul cand gasesti legea, sunt foarte curios cum este pana la urma.
radugrozescu
Level 1 Forum User
Level 1 Forum User

PostPosted: Oct 03, 2010 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

doar andrei wrote:
As vrea sa-mi dai si mie te rog linkul cand gasesti legea, sunt foarte curios cum este pana la urma.

Si eu sunt curios, totusi nu suficient ca sa caut legea Smile

Poate unii dintre noi au prieteni in bransa si ii pot intreba, ar merge mai repede.
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 03, 2010 4:01 pm    Post subject: Reply with quote

Legea privind codul consumului, legea nr. 296/2004, republicat 2008

Quote:
Capitolul III - Drepturile consumatorilor

Art. 28
Se interzice refuzul vanzarii unui produs sau prestarii unui serviciu catre un consumator fara un motiv justificat conform prevederilor legale in vigoare.

http://www.dreptonline.ro/legislatie/codul_consumului.php
Back to top
Vlad Soare
Senior
Senior

PostPosted: Oct 04, 2010 8:26 am    Post subject: Reply with quote

Am o bănuială că nu încurcătura propriu-zisă cu banii este motivul refuzului. Bănuiala mea este că în decursul poveştii s-au spus şi nişte lucruri care nu trebuiau spuse.
Mă surprinde cît de uşor pot unii să arunce cu venin pe forum într-o parte sau în alta fără să cunoască toate detaliile poveştii.

Vă agăţaţi prea mult de teoriile legale. La urma urmei, ce aţi prefera? Să fiţi refuzaţi din start? Sau să vi se accepte filmul în silă, obligat de lege, şi să-l primiţi înapoi voalat, însoţit de scuze şi de preţul unui film nou ca despăgubire? Wink
Eu personal aşa aş face dacă mi-ar veni un client cu fumuri legislative în cap. Razz

Nu sînt de acord cu deviza asta modernă cu "clientul nostru, stăpînul nostru". Într-o tranzacţie nu există stăpîni. Ambele părţi trebuie s-o facă cu plăcere. Dacă omului nu-i face plăcere să mă servească, atunci nu mă mai duc la el. Punct. Nici o clipă nu mi-ar trece prin cap să mă duc peste el şi să-i dau cu legea în cap. Ar fi o prostie. Faptul că există o lege nu înseamnă neapărat că trebuie să şi abuzez de ea în dauna bunului simţ.

Eu văd două soluţii onorabile la chestiunea în cauză. Prima, un buchet de flori şi nişte scuze. Poate că ambele părţi s-au enervat şi şi-au aruncat cuvinte urîte, dar acum la rece se poate discuta raţional şi se poate face pace. A doua, developat în altă parte.
Legea n-are ce căuta în povestea asta. Nu e treaba ei.
Back to top
Eugen Mezei
Level 3 Forum User
Level 3 Forum User

PostPosted: Sep 08, 2016 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

Na, acuma radeti, inurati-ma, spuneti-mi ca-s prost, dar tot nu ma pot abtine: Gianina e casatorita?
Nu-mi spuneti ca nu e treaba de dezbatut pe forum si ca nu-i treaba mea, stiu si eu asta. Mai bine, daca stiti, ziceti-mi un simplu da sau nu.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
buttadeus
Newcomer

PostPosted: Sep 11, 2016 12:56 pm    Post subject: Reply with quote

Nu întotdeauna căsătoria rezolvă problemele. În acele cazuri se poate considera că nu e căsătorită.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Laboratorul fotografic clasic All times are GMT
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum