Prima pagina | Stiri | Despre fotografie | Dictionar foto | Flash | Foto pro | Foto tehnica | Foto tutorial | Fotolocatii | Fotomarket | Laboratoare | Resurse | Tips & Tricks

www.foto-magazin.ro
Realizat de fotografi, pentru fotografi.

FAQFAQ  SearchCauta in Forum   MemberlistLista Membrilor   UsergroupsGrupuri de Utilizatori   RegisterInregistrare 
  ProfileProfil   Log in to check your private messagesMesaje Personale   Log inLog in 
Concurs national FOTOGRAFUL ANULUI
Goto page Previous  1, 2

Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Concursuri organizate de AAFR
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 13, 2009 3:07 pm    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Ara wrote:
Ce nu inteleg este totusi, daca nu va intereseaza, de ce comentati?

De vreme ce va oferim feedback, probabil ca pe undeva ne intereseaza. Cred ca am precizat cu totii destul de clar ce nu este in regula la acest concurs. Dar probabil ca organizatorii stiu ei mai bine si nu au nevoie de feedback.

ggl, problema este ca acest feedback vine intotdeauna de la aceleasi, cateva, persoane! Si intotdeauna este exprimat cu o vehementa si un ton total nepotrivit pt. o discutie amicala si constructiva.

Daca in loc sa cheltuiti atata energie si kb in discutii generale, ati fi pus de o lista mica de probleme pe care le vedeti... era atat de simplu si mult mai constructiv de discutat!

La cateva dintre probleme pe care le-ati ridicat cred ca am raspuns deja. Alte probleme sunt legate de AAFR, si dupa cum am spus, nu sunt direct implicat in nici un fel in conducerea ori organizare lor. Personal, sunt de acord ca au mari probleme de "perceptie la public", dar deocamdata e bine ca exista. Daca doriti sa vedeti schimbari... singura cale este sa fiti implicati! Si asta se face prin contacte directe. Au site, au adrese de email... bombardati-i cu mesaje si problemele pe care le aveti si probabil la un moment dat ceva o sa miste.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 14, 2009 11:24 am    Post subject: Reply with quote

Am primit la redactie:

Concurs national "Fotograful anului"
Au mai ramas doua saptamani pana la termenul limita de inscriere a lucrarilor!

Asociatia Artistilor Fotografi din Romania invita toti fotografii profesionisti si amatori din Romania sa participe la salonul "Fotograful anului", editia I-a.
Au mai ramas doar doua saptamani pana la data limita de inscriere a lucrarilor!
Va invitam sa va inscrieti lucrarile on-line, pe site-ul concursului www.fotografulanului.aafr.ro pana la data de 1 noiembrie 2009.

"Fotograful anului" este organizat ca un concurs si are ca obiectiv gasirea si recunoasterea celor mai buni fotografi din diferite genuri ale fotografiei, si desemnarea fotografului cu cea mai interesanta si bogata prezenta in concurs.

Castigatorul marelui premiu va primi titlul de Fotograful anului si un premiu special din partea Foto Hobby, sponsorul concursului, constand intr-un aparat foto Sony Alpha 350, un obiectiv Sony 18-70mm si o geanta foto in valoare totala de 2700 lei.

Premiul 1 la fiecare dintre sectiuni consta in medalia de aur AAFR, locul 2 la fiecare sectiune este premiat cu medalia de argint AAFR, iar premiul 3 la fiecare dintre sectiuni consta in medalia de bronz AAFR.

Competitia "Fotograful Anului" se remarca prin prezenta unui juriu prestigios, format din fotografi de renume precum: Radu Sigheti, Ara Ghemigian, Catalin Anastase, Andrei Pandele, Mihai Moiceanu, Csaba Balasi, Mircea Anghel. Directorul salonului este Stefan Toth, Presedinte AAFR.

Formularul de inscriere precum si toate informatiile referitoare la concurs le puteti gasi pe: www.fotografulanului.aafr.ro.

Asociatia Artistilor Fotografi isi propune ca acest eveniment sa devina o traditie in Romania si sa capete cu fiecare noua editie amploarea cuvenita.

Parteneri media ai evenimentului: Revista foto-video digital, revista Photomagazine, si site-urile www.foto-magazin.ro, www.badorgood.ro si liternet.ro
Back to top
View user's profile Send private message
moiceanum
Newcomer

PostPosted: Oct 14, 2009 4:08 pm    Post subject: fotograful anului Reply with quote

Vad o serie de dispute aici care numai constructive nu sunt. Neincredere, premiza vinovatiei, acuze, etc. Ma intreb daca este normal ca in loc de aceasta dezbatere sterila cineva sa fi luat legatura cu noi cei din AAFR. Sunt unul din cei care a planuit acest concurs. Am in spate experienta a 9 Saloane internationale la BV si am incercat sa o pun in aplicare cu ocazia acestui concurs. Am studiat care este tendinta la acest moment pe net, care sunt concursurile importante IPA, Spider, etc si am facut o comparatie efectiva intre sectiuni, moduri de jurizare, moduri de inscriere, taxe, etc.
A rezultat o forma incipienta de regulament. Acesta a fost discutat democratic cu toti membrii juriului timp de 30 de zile. Fiecare a venit cu o imbunatatire cu o observatie astfel ca in mod constructiv 7 oameni carora le pasa cu adevart de fotografie si-au pus onoarea in joc cu ocazia acestui concurs. Oare aveti sa le reprosati ceva. De ce n-o faceti direct. de exemplu eu nu stiu cine se ascunde in spatele preudonimelor. Barbateste ar fi sa exprimam punte de vedere sustinute pe fata, fara obida, fara zeflemea.
Dl. Toth este directorul organizatoric al salonului. Domeniul D-lui de activitate in cadrul salonului este legat de validarea taxelor de inscriere, organizarea expozitiei propriuzise (printuri, inramare, etc), locatia expozitiei, alte chestiuni organizatorice. Nu este implicat in nici o forma in juriu, jurizare, administrarea on-line a concursului. De toate acestea ma ocup personal, ca si de situl aafr.ro prin colegii mei de la firma. CAMERA mm sponsorizeaza situl (hostare, programare, etc) intrucat AAFR nu poate suporta la aceasta ora costurile.
in legatura cu jurizarea iata cateva precizari: jurizarea se face on-line de catre fiecare membru al juriului fara a avea posibilitatea de a vedea numele participantului, titlul fotografiei sau numele original al fisierului. La inscriere fisierele sunt redenumite. Dupa jurizarea on-line rezulta un top de 10 fotografii pe fiecare sectiune care sunt fotografiile nominalizate. Apoi juriul se va intruni pentru desemnarea castigatorului pentru fiecare sectiune in parte. Sesiunea de jurizare va fi in teleconferinta pentru cei din strainatate. Fotograful anului va fi desemnat fotograful cu prezenta cea mai consistenta, nu cel cu cele mai multe puncte sau prezente in nominalizari. Poate fi un fotograf cu nominalizari la o singura sectiune insa cu un proiect fotografic solid menit sa impresioneze juriul. Fotografii nu trebuie sa acopere toate sectiunile pentru a cumula puncte. Vrem ca valoarea sa iasa deasupra. De aceea si cu o colectie valoaroasa de 4 fotografii la o singura sectiune se poate castiga.
Cat priveste taxa: este necesara pentru acoperirea cheltuielilor cu panotarea expozitiei, editarea unui catalog, cheltuieli organizatorice. (numai expozitiile organizate de fotocluburi sau asociatii nationale tiparesc catalog. nu am vazut nici un concurs la nivel national, sponsorizat de mari firme care sa tipareasca un catalog. Este tot ce ramane dupa un concurs.) In general taxa de concurs abea daca acopera aceste cheltuieli. de cele mai multe ori apelam la diversi sponsori pentru umplerea golurilor.
Daca aveti idei consistente, bazate pe experiente precedente suntem gata sa le luam in calcul. Evident la acest concurs nu se poate schimba din mers regulamentul. insa sunt deschis ca la anul sa aduc modificari pozitive daca acestea sunt bazate pe experiente de organizator sau participant. Doar datul cu parerea pe baza de impresie nu ma ajuta. Vrem de la critica lucruri concrete.
Va stau la dispozitie pentru eventuale intrebari pe mailul personal sau aici pe forum. Insa as dori sa vorbesc nu cu ID-uri ci cu persoane reale.
Back to top
tete
Senior
Senior

PostPosted: Oct 14, 2009 4:19 pm    Post subject: Reply with quote

Buna seara,

Eu chiar sunt curios ce o sa iasa, sunt 2-3 personaje care daca se vor pata pacat de munca lor de pana acum si de tot ce inseamna ... nu stiu 25-30 de ani de fotografie, poate mai multi decat am eu.

Chiar astept rezultatele si pana la urma toate aceste discutii vor face ca jurizarea sa fie cat mai corecta, nu cred ca vor sa se arate spre ei cu degetul de cum au jurizat.

Iar ca si furt, vreau sa va intreb daca stiti cum se "fura" la admiterea in licee prin '95.
Pur si simplu la foaia pe care iti scriai raspunsurile iti faceai un semn:
- o linie
- o indoitura de colt
- stergeai ceva
... si oamenii care te "ajutau" stiau dupa ce sa se uite in gramada.

Iar legat de concursul asta, vor fi lucrari care deja au fost publicate pe net. Si oamenii le vor recunoste.

Suntem oameni consumatori de internet, de click-uri.

Dar haideti sa vedem rezultatul final.

Seara buna,
PC
moiceanum
Newcomer

PostPosted: Oct 14, 2009 4:31 pm    Post subject: Reply with quote

Buna seara,

In primul rand va rugasem sa semnati in clar sa stiu cu cine vorbesc.

V-am explicat mecanismul jurizarii. Singura posibilitate de a recunoaste autorul este de a recunoaste o fotografie deja vazuta pe net sau la alte concursuri. E posibil, nu neg. Insa de ce puneti in fata premiza de vinovatie a membrilor juriului. Banuiesc ca stiti cate ceva despre fiecare. In orice situatie insa un juriu nu este infailibil. Orice juriu are personalitatea sa care este suma a personalitatilor componente. O alta componenta poate da un alt rezultat. Este normal sa fie asa caci suntem pe taramul artei, al aprecierilor subiective. Insa o apreciere subiectiva venita din partea unui juriu competent este cu infinit mai valoroasa. Pana la urma 7 fotografi cu experienta isi pun timpul si diponibilitatea la bataie (participarea in juriu este neplatita) pentru a analiza fotografiile unor fotografi cu mai putina experienta. Ce poate fi mai generos decat atat. E mai dureros cand cineva iti intoarce spatele. O mina intansa inseamna respect pentru cel care vine dupa tine. Acestea sunt premisele.
Back to top
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 14, 2009 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

La comentariul Dlui Moiceanu as adauga ca nici macar aceasta ipoteza a "recunoasteri" unor lucrari=autori de pe Web ori concursuri anterioare nu este plauzibila pt. ca majoritatea membrilor juriului, daca nu toti, nu au timp sa-si petreaca viata pe Web!
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Oct 14, 2009 6:58 pm    Post subject: Re: fotograful anului Reply with quote

moiceanum wrote:
Am studiat care este tendinta la acest moment pe net, care sunt concursurile importante IPA, Spider, etc si am facut o comparatie efectiva intre sectiuni, moduri de jurizare, moduri de inscriere, taxe, etc.

Mi se pare cel putin ciudat ca premiati la gramada pe toate categoriile. La niciunul dintre concursurile pe care le-ati mentionat mai sus nu se face asta, ci se premiaza la fiecare categorie in parte cate o singura fotografie pentru fiecare dintre premiile I, II si III si se mai acorda in plus cateva mentiuni acolo unde este cazul. Ar putea chiar sa va impute cineva ca faceti asta doar pentru a incuraja participantii sa inscrie cat mai multe fotografii (pentru ca sa aiba o sansa la marele premiu), deci pentru ca sa cotizeze cat mai mult.

Quote:
Fiecare a venit cu o imbunatatire cu o observatie astfel ca in mod constructiv 7 oameni carora le pasa cu adevart de fotografie si-au pus onoarea in joc cu ocazia acestui concurs. Oare aveti sa le reprosati ceva. De ce n-o faceti direct. de exemplu eu nu stiu cine se ascunde in spatele preudonimelor. Barbateste ar fi sa exprimam punte de vedere sustinute pe fata, fara obida, fara zeflemea.

La modul in care e organizat momentan concursul nu stiu ce sa spun. Arata cam neprofesional. Imi vine tare greu sa cred ca membri juriului au organizat acest concurs. Am dat mai sus un exemplu de concurs/salon organizat mult mai bine. Exemplu din tara, nu din strainatate.

Quote:
Fotograful anului va fi desemnat fotograful cu prezenta cea mai consistenta, nu cel cu cele mai multe puncte sau prezente in nominalizari [...] De aceea si cu o colectie valoaroasa de 4 fotografii la o singura sectiune se poate castiga.

Deci dintre cei care cotizeaza cel mai mult. Pentru a avea o prezenta consistenta trebuie sa inscrii mai multe fotografii care au potentialul de-a impresiona juriul. Eu asta inteleg prin "prezenta consistenta". Cum anume premiati aceasta prezenta consistenta daca nu prin cumul de puncte? Nu reusesc sa inteleg de ce nu premiati doar fotografii individuale care ies clar deasupra celorlalte, pe fiecare categorie in parte, asa cum face toata lumea. Nu am vazut sa fie mentionat nicaieri ca premiati proiecte sau colectii - nu fotografii individuale. Asta are sens mai mult pentru categorii gen fotojurnalism, fotografie documentara si in mod normal trebuie sa fie foarte clar specificat ca se premiaza pe proiect, ca se tine cont de modul in care se leaga fotografiile intre ele si spun o poveste.

Quote:
Daca aveti idei consistente, bazate pe experiente precedente suntem gata sa le luam in calcul.

Aspectele acestea sunt destul de evidente si cred ca trebuia sa le observati singur, nu sa vi le semnalez eu. Nu reusesc sa imi dau seama de ce ati facut regulamentul astfel. E absurd. Nu ar avea sens decat daca motivatia ar fi intr-adevar sa strangeti cat mai multi bani de la participanti.

Quote:
Doar datul cu parerea pe baza de impresie nu ma ajuta. Vrem de la critica lucruri concrete.

Eu cred ca v-am semnalat aspecte destul de concrete. Nu am propuneri, intrucat nu sunt organizator si nu ma prea intereseaza acest concurs (de fapt nici nu stiu de ce scriu aici in loc sa fac altceva mai util). Va ramane sa trageti concluzii si sa indreptati lucrurile acolo unde este cazul si daca considerati ca este cazul.

Quote:
Va stau la dispozitie pentru eventuale intrebari pe mailul personal sau aici pe forum. Insa as dori sa vorbesc nu cu ID-uri ci cu persoane reale.

Pe forum. Asta ar trebui sa fie o dezbatere publica. Daca intr-adevar doriti sa imbunatatiti ceva la AAFR, dezbaterile publice (civilizate), feedback-ul de al alti fotografi ar trebui sa fie un lucru normal. Pana la urma vreti sa aveti cati mai multi membri. Nu asta era ideea cu AAFR? - sa fie o organizatie umbrela care sa apere interesele fotografilor romani. Cum veti face asta daca nu intrunind cat mai multi membri? Iar pentru ca sa aveti membri trebuie in primul rand sa existe comunicare intre organizatie si membri sai (sau potentialii membri).

Gelu Lupaş jr.

Last edited by ggl on Oct 14, 2009 9:07 pm; edited 1 time in total
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 14, 2009 7:16 pm    Post subject: Re: fotograful anului Reply with quote

ggl wrote:
Quote:

Pe forum. Asta ar trebui sa fie o dezbatere publica. Daca intr-adevar doriti sa imbunatatiti ceva la AAFR, dezbaterile publice (civilizate), feedback-ul de al alti fotografi ar trebui sa fie un lucru normal. Pana la urma vreti sa aveti cati mai multi membri. Nu asta era ideea cu AAFR? - sa fie o organizatie umbrela care sa apere interesele fotografilor romani. Cum veti face asta daca nu intrunind cat mai multi membri? Iar pentru ca sa aveti membri trebuie in primul rand sa existe comunicare intre organizatie si membri sai (sau potentialii membri).

Gelu Lupaş jr.

Pentru a sprijini aceste discutii si in speranta imbunatatirii organizarii AAFR am creat o sectiune noua in forum: AAFR.
Back to top
moiceanum
Newcomer

PostPosted: Oct 15, 2009 8:52 am    Post subject: Reply with quote

Buna ziua D-le Lupas,

Quote:
Mi se pare cel putin ciudat ca premiati la gramada pe toate categoriile. La niciunul dintre concursurile pe care le-ati mentionat mai sus nu se face asta, ci se premiaza la fiecare categorie in parte cate o singura fotografie pentru fiecare dintre premiile I, II si III si se mai acorda in plus cateva mentiuni acolo unde este cazul. Ar putea chiar sa va impute cineva ca faceti asta doar pentru a incuraja participantii sa inscrie cat mai multe fotografii (pentru ca sa aiba o sansa la marele premiu), deci pentru ca sa cotizeze cat mai mult.

Premiiile nu se dau la gramada. Ati inteles gresit. La fiecare sectiune din cele 10 foto nominalizate se va premia cate o imagine pentru Premiul I, II, III.
Fotograful anului se va nominaliza unul din fotografii care se regasesc intre autorii celor 100 de fotografii nominalizate. Poate fi castigatorul la una din categorii

Quote:
La modul in care e organizat momentan concursul nu stiu ce sa spun. Arata cam neprofesional. Imi vine tare greu sa cred ca membri juriului au organizat acest concurs. Am dat mai sus un exemplu de concurs/salon organizat mult mai bine. Exemplu din tara, nu din strainatate.

Am fost in juriul de la Sibiu trei editii la rand. Cunosc intim organizarea lui. De altfel si la Brasov am organizat 9 saloane internationale a caror organizare este similara. Probabil va referiti la faptul ca are doar doua teme si nu percepe taxa. Poate nu stiati dar salonul de la Sibiu doar incepand de anul acesta nu percepe taxa. Pentru ca este sprijinit financiar de Primarie. Este cuprins in bugetul de cultura al Municipiului. Daca primaria de la Sibiu este condusa de un Primar care stie ce inseamna cultura asta e un lucru extraordinar. Din pacate niciunde altundeva nu se mai intampla acest lucru. In privinta tematicii: o tema libera este mai accesibila concurentului insa departajarea lucrarilor e complicata pentru juriu si dezavantajoasa pentru participant. Pentru obiectivitate maxima e bine sa comparam portrete cu portrete, peisaje cu peisaje si nu portrete cu peisaje si sa alegem premiu I intre un portret si un peisaj amandoua excelente. Experienta din jurii m-a determinat sa fac o astfel de impartire. sa dam sanse egale concurentilor.
Mai este un aspect: Nici un salon nu face publica metoda de jurizare. Puteti sa-mi spuneti cum se jurizeaza la Sibiu ? Faptul ca noi am fost transparenti va da Dvs posibilitatea de a avea opinii. in felul acesta ne lamurim impreuna.

Quote:
Deci dintre cei care cotizeaza cel mai mult. Pentru a avea o prezenta consistenta trebuie sa inscrii mai multe fotografii care au potentialul de-a impresiona juriul. Eu asta inteleg prin "prezenta consistenta". Cum anume premiati aceasta prezenta consistenta daca nu prin cumul de puncte? Nu reusesc sa inteleg de ce nu premiati doar fotografii individuale care ies clar deasupra celorlalte, pe fiecare categorie in parte, asa cum face toata lumea. Nu am vazut sa fie mentionat nicaieri ca premiati proiecte sau colectii - nu fotografii individuale. Asta are sens mai mult pentru categorii gen fotojurnalism, fotografie documentara si in mod normal trebuie sa fie foarte clar specificat ca se premiaza pe proiect, ca se tine cont de modul in care se leaga fotografiile intre ele si spun o poveste.

Consistenta se refera la valoare nu la cantitate. Premierea se va face diferentiat. La categorii se premiaza lucrarile. La fotograful anului se premiaza autorul cu o prezenta consistenta valoric.

Aspectele pe care spuneti Dvs ca ar trebui sa le vad singur sunt doar neintelegeri ale regulamentului. Banuiesc ca nu sunteti un participant la saloane si concursuri foto si de acolo aceste interpretari eronate.
Cateva din juriile din care am facut parte si care au insemnat o experienta de ani buni: 3 editii Fotogeografica, 3 editii salonul international de la Sibiu, 9 editii salonul international de la BV (ca organizator), juriu la primul concurs al revistei Descopera (printre castigatori: Bumbut, G. Serban, etc), multe editii ale salonului national de la Craiova. Vi le-am enumerat nu pentru palmares ci pentru a vedea ca in spate este o experienta de cel putin 20 de ani. Din aceasta am dorit sa rezulte un regulament cat mai bun care sa fie echitabil pentru toata lumea. Fatul ca unii fotografi vor inscrie mai multe fotografii iar altii mai putine tine de alegerea fiecaruia. La randul meu inca particip la saloane si concursuri internarionale. Peste tot sunt liber sa inscriu mai multe sau mai putine fotografii. Autorul decide. Juriul conchide.

Quote:

Dialog cu membrii nostri exista si inca foarte frecvent pe situl asociatiei. Inca nu avem un forum, nu toate se pot face dintr-o data. Suntem doar 5 oameni care ne alocam resurse de timp si bani (proprii) pentru recladirea asociatiei. Imi pare rau daca va asteptati la mai mult. Cand resursele financiare ale AAFR vor fi mai mari vom angaja persoanal pentru accelerarea dezvoltarii.

Va multumesc pentru intrebari.
Back to top
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Oct 16, 2009 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

moiceanum wrote:
Premiiile nu se dau la gramada. Ati inteles gresit.

Scuzele mele atunci, insa nu este destul de clar specificat pe site.

Quote:
Probabil va referiti la faptul ca are doar doua teme si nu percepe taxa.

Nu neaparat doar asta! Au avut doua teme foarte normale. Cu taxa am inteles. Au comunicat foarte deschis cu potentialii participanti - public, pe site. Au avut un anunt la obiect, normal, fara formulari pompoase si limbaj de lemn, ceea ce nu se poate spune despre AAFR.

Quote:
Pentru obiectivitate maxima e bine sa comparam portrete cu portrete, peisaje cu peisaje si nu portrete cu peisaje si sa alegem premiu I intre un portret si un peisaj amandoua excelente. Experienta din jurii m-a determinat sa fac o astfel de impartire. sa dam sanse egale concurentilor.

Ok, insa la fotograful anului ati cazut in cealalta extrema: aveti prea multe categorii, multe dintre ele sunt prea restrictive, iar unele dintre ele sunt cel putin puerile - daca deschideti site-ul oricarui fotograf incepator o sa le regasiti imediat. 7, 8 si 9 sunt prea restrictive si pot intra lejer la o singura tema mai larga la care poate intra si 3 (fotografie comerciala?), 4 si 5 la fel (editorial?), 3 poate intra si la 6, 1 e prea restrictiv (reiese asta si din descriere; in plus ar putea intra cam orice fotografie cu oameni, nu doar portret si ati avea o categorie mai larga). Nu aveti nicio categorie pentru fotografie documentara - asta unde intra? La fotojurnalism? Nu aveti nimic pentru fotografie de arhitectura, desi aveti un arhitect in juriu - asta unde intra? Nu aveti nicio categorie mai generica in care sa includeti acest gen de fotografii. Fotografia de arhitectura ar putea intra la fotografie comerciala daca nu ati avea categoriile restrictive 7, 8 si 9. Peisajele unde intra, tot la natura? Daca nu e un peisaj cu munti si dealuri ci unul cu cladiri sau un peisaj industrial, ce ne facem? Etc.

Quote:
Mai este un aspect: Nici un salon nu face publica metoda de jurizare. Puteti sa-mi spuneti cum se jurizeaza la Sibiu ? Faptul ca noi am fost transparenti va da Dvs posibilitatea de a avea opinii. in felul acesta ne lamurim impreuna.

Jurizarea e problema dvs. Este bine sa fiti transparenti ca sa nu vi se poata reprosa ca e "aranjat" concursul - vad ca multa lume va reproseaza asta. Ati prefera acest gen de opinii celor constructive? Nu doriti sa aveti cat mai multi participanti cu lucrari cat mai bune?

Quote:
Consistenta se refera la valoare nu la cantitate. Premierea se va face diferentiat. La categorii se premiaza lucrarile. La fotograful anului se premiaza autorul cu o prezenta consistenta valoric.

Ok, deci daca inscrie cineva o singura fotografie, iar juriul decide ca e foarte buna, ce sanse are sa castige premiul cel mare?

Quote:
Aspectele pe care spuneti Dvs ca ar trebui sa le vad singur sunt doar neintelegeri ale regulamentului. Banuiesc ca nu sunteti un participant la saloane si concursuri foto si de acolo aceste interpretari eronate.

Asa este, nu particip la saloane, iar la concursuri am renuntat sa particip (din motive personale, nu vreau sa intru in detalii). Vedeti, discutia aceasta este benefica din cauza ca ati lamurit (sper) si pe altii care se limiteaza la a spune ca este aranjat concursul.

Quote:
Vi le-am enumerat nu pentru palmares ci pentru a vedea ca in spate este o experienta de cel putin 20 de ani.

Va cred, insa cam toate concursurile pe care le-ati enumerat mai sus (excludem saloanele) au fost mult mai bine organizate decat cel de fata. Iar salonul de anul acesta de la Sibiu este probabil primul salon organizat in tara care se apropie de normalitate.

Quote:
Inca nu avem un forum, nu toate se pot face dintr-o data.

Aveti acum o sectiune intr-un forum cu trafic foarte bun, prin amabilitatea Redactiei Fotomagazin. Tot ce trebuie sa faceti este sa o urmariti. Din cauza lipsei dialogului, a formularilor pompopase, a limbajului de lemn, etc., imaginea AAFR este in prezent cam sifonata. Ati vazut ce discutii au aparut pe acest forum despre AAFR? Majoritatea sunt negative. Interviul acela publicat pe acest site cu dl. Toth n-a facut decat sa inrautateasca si mai mult lucrurile.
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Oct 17, 2009 8:43 am    Post subject: Reply with quote

La ce a scris mai sus ggl as dori sa adaug ca aparatul de propaganda continua: o reevaluare a asociatiei prin ochii unui japonez. Mi se pare sinistru de evident motivul publicarii acestui articol, cu acest subiect,
http://www.foto-magazin.ro/despre-fotografie_open.php?art=ftm20/archives/2009/10/probleme_ale_fo.html
fix acum cand exista un concurs realizat de prestigioasa asociatie care nu se bucura de prezenta asteptata, ci mai mult, se impotmoleste in tot felul de incercari slabe de a apara si sustine AAFR-ul in fata publicului cititor de kbiti.

Semnat (daca mai este nevoie, am numele in semnatura) Andrei Farcasanu pentru userul "moiceanum" care desi inteleg ca nu-si pierde timpul pe web doreste sa ne semnam cu numele adevarate in timp ce dumnealui pleaca de la prezumtia ca noi stim cine este userul "moiceanum".
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 17, 2009 9:42 am    Post subject: Reply with quote

doar andrei wrote:
La ce a scris mai sus ggl as dori sa adaug ca aparatul de propaganda continua: o reevaluare a asociatiei prin ochii unui japonez. Mi se pare sinistru de evident motivul publicarii acestui articol, cu acest subiect,
http://www.foto-magazin.ro/despre-fotografie_open.php?art=ftm20/archives/2009/10/probleme_ale_fo.html

E o simpla coincidenta. De fapt, articolul cu pricina vorbeste despre precaritatea de resurse ale fotografilor in 1993, adica acum 15 ani, iar AAFR a fost atunci doar locul unde s-au intalnit cu japonezii.

Quote:
Semnat (daca mai este nevoie, am numele in semnatura) Andrei Farcasanu pentru userul "moiceanum" care desi inteleg ca nu-si pierde timpul pe web doreste sa ne semnam cu numele adevarate in timp ce dumnealui pleaca de la prezumtia ca noi stim cine este userul "moiceanum".

Mihai Moiceanu, www.cameramm.ro

Last edited by csr on Oct 17, 2009 3:20 pm; edited 2 times in total
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Oct 17, 2009 9:59 am    Post subject: Reply with quote

csr wrote:
doar andrei wrote:

E o simpla coincidenta. De fapt, articolul cu pricina vorbeste despre precaritatea de resurse a fotografilor in 1993, adica acum 15 ani, iar AAFR a fost atunci doar locul unde s-au intalnit cu japonezii.

E lasati, asta cu coincidentele tine la gradinita. De parca doar unii stiu cumfunctioneaza "treaba". Si aparitia unui articol care proslaveste AAFR-ul si multimea de lucruri bune pe care le face pentru fotografii romani putin inainte de deschiderea inscrierilor la concursul organizat de AAFR tot coincidenta este?

http://www.foto-magazin.ro/despre-fotografie_open.php?art=ftm20/archives/2009/08/asociatia_artis.html

...in timp ce aparea si anuntul despre concurs? Articolul de mai sus este aparut la sf lui august iar inscrierile in concurs incepeau in 15 septembrie, anunturile despre concurs existand mai de devreme, din luna august:
http://www.foto-magazin.ro/stire.php?id=5321

Deci, vorbim serios sau ne prefacem? Laughing
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Oct 17, 2009 10:29 am    Post subject: Reply with quote

[quote="csr]userul "moiceanum".[/quote]

Mihai Moiceanu, www.cameramm.ro[/quote]

Merci csr, stiam, dar vroiam sa evidentiez atitudinea...
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 17, 2009 3:36 pm    Post subject: Reply with quote

doar andrei wrote:
E lasati, asta cu coincidentele tine la gradinita. De parca doar unii stiu cumfunctioneaza "treaba". Si aparitia unui articol care proslaveste AAFR-ul si multimea de lucruri bune pe care le face pentru fotografii romani putin inainte de deschiderea inscrierilor la concursul organizat de AAFR tot coincidenta este?

http://www.foto-magazin.ro/despre-fotografie_open.php?art=ftm20/archives/2009/08/asociatia_artis.html

...in timp ce aparea si anuntul despre concurs? Articolul de mai sus este aparut la sf lui august iar inscrierile in concurs incepeau in 15 septembrie, anunturile despre concurs existand mai de devreme, din luna august:

Vaai, ne-ai prins! Recunosc, da domnule! In luna iulie, ne-am intalnit la Golden-Blitz, 3 de la AAFR, 2 de la FTM si 2 colaboratori (vezi, si noi tot 3-2-2), sa punem la cale aceasta monstruoasa coalitie. Din pacate, n-am avut consilieri americani, care sa ne spuna cum sa facem o diversiune mai mestesugita... Deh, prea putini membrii cotizanti! Da' las' ca acum, cu concursul asta, mai pacalim vreo cativa si, la anul, avem si banutii necesari. Smile
Back to top
doar andrei
Senior
Senior

PostPosted: Oct 17, 2009 4:38 pm    Post subject: Reply with quote

csr wrote:
doar andrei wrote:

Vaai, ne-ai prins! Recunosc, da domnule! In luna iulie, ne-am intalnit la Golden-Blitz, 3 de la AAFR, 2 de la FTM si 2 colaboratori (vezi, si noi tot 3-2-2), sa punem la cale aceasta monstruoasa coalitie. Din pacate, n-am avut consilieri americani, care sa ne spuna cum sa facem o diversiune mai mestesugita... Deh, prea putini membrii cotizanti! Da' las' ca acum, cu concursul asta, mai pacalim vreo cativa si, la anul, avem si banutii necesari. Smile

"Razi tu razi harap alb" da' prea multe "coincidente", parol!
Si nu ca as spune lucruri noi, le spunea Edward Bernays (taticul PR-ului)inca din 1928 in cartea sa "Propaganda" (da, acum aproape100 ani). O recomand cu caldura tuturor. Parol
Ara
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Oct 23, 2009 5:18 pm    Post subject: Reply with quote

Mare gradina lui... Surprised
Back to top
lizardkiss
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Oct 23, 2009 9:59 pm    Post subject: Reply with quote

sincer , eu chiar nu mai inteleg aceste polemici.

nici eu nu sunt de acord cu stilul de abordare al A.A.F.R.-ului ( am explicat in alt post de ce ) , dar deja se tulbura in ceaun inutil apele cu acest concurs.

pana la urma , cine va dori va trimite poze , cine nu nu.

concursul va iesi bine sau prost ( dar cumva va iesi ).

la momentul actual insa , gasesc ca discutia a devenit sterila si nefolositoare nimanui .

bafta celor de la A.A.F.R. ( poate vor reusi sa-si spele imaginea ) , iar daca tura asta o sa fie bine , nu avem decat sa regretam cei care nu am vrut sa participam.

daca va iesi prost , nu se va face o gaura in cer , nu va fi decat unul din atatea alte concursuri execrabil facute ( a se citi ca in romania ).

as propune adminului sa inchida topicul asta si de asemeni as propune colegilor sa asteptam.

sincer ,nici eu nu mai cred in povestea cu A.A.F.R. , dar gasesc ca si virulenta discutiilor ,momentan este sterila.

si pentru ca domnul moiceanu ne apostrofeaza ca nu stie cu cine vorbeste Very Happy , o sa semnez si eu

nicu iftimie - iasi
www.fotonicu.ro ( de unde mananc Very Happy )
www.nicuiftimie.blogspot.com ( unde produc zgomot de imagine , cand nu ma cert aici Very Happy )
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Dec 10, 2009 6:06 pm    Post subject: Reply with quote

Un comunicat primit din partea juriului concursului "Fotograful anului":

"Stimati participanti,

Cu parere de rau va informez despre o intarziere la anuntarea castigatorilor concursului Fotograful Anului pentru ca inca nu am finalizat jurizarea.

Echipa tehnica a avut enorm de lucru din cauza inscrierii unor participanti de mai multe ori si pentru ca unii participanti nu au asteptat sa se incarce toate imaginile, multe au fost primite fragmentat sau corupte fiind imposibil sa fie vizualizate. Acestor participanti au fost rugati sa se reinscrie intr-un termen de trei saptamani.

Reglementarea acestor greseli de inscriere, aducerea la aceleasi format a inscrierilor multimedia, asteptare confirmarii platii pentru inscriere a intirziat nejustificat perioada e jurizare. Aceasta intarziere s-a suprapus cu ultimele zile de campanie electorala si alegerile prezidentiale care au ocupat foarte mult din timpul unor membrii ai juriului rezultand la inca o intarziere a jurizarii.

Facem toate eforturile pentru a finaliza jurizarea si sa anuntam rezultatele luni 14 decembrie.

Radu Sigheti,
Presedintele juriului"
Back to top
tete
Senior
Senior

PostPosted: Dec 14, 2009 4:41 pm    Post subject: Reply with quote

Un anunt al D-lui A. Pandele

In urma dezbaterii juriului

Duminica, pornind din Australia spre Los Angeles, via Bucuresti, Brasov, Craiova, Oradea, castigatorul premiului Fotograful Anului AAFR a fost declarat domnul Sorin Onisor, autor al celui mai bun portofoliu inscris in concurs.
Dansul a primit si premiile 1, 2 si 3 la fotoreportaj.
Felicitari celor laureati dar si tuturor participantilor.
Restul rezultatelor le veti citi in curand pe site AAFR.

Unde Sorin O. isi expune lucrarile on-line: http://badorgood.com/membri/sorin%20onisor/fotografii

Edit: N-am ce zice.
lizardkiss
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 14, 2009 5:43 pm    Post subject: Reply with quote

imi place portofoliul castigatorului.....nu am vazut restullucrarilor ,dar fara indoiala , alesul are un portofoliu care m-a impresionat
Back to top
dughir
Senior
Senior

PostPosted: Dec 14, 2009 6:09 pm    Post subject: Reply with quote

Sorin Onisor e un fotograf foarte bun. Ma bucur ca a iesit castigator. Felicitari!
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Dec 14, 2009 6:12 pm    Post subject: Reply with quote

lizardkiss wrote:
imi place portofoliul castigatorului...

Este de gasit la:
http://www.sorinonisor.ro/
Back to top
tete
Senior
Senior

PostPosted: Dec 14, 2009 7:12 pm    Post subject: Reply with quote

csr wrote:
lizardkiss wrote:
imi place portofoliul castigatorului...

Este de gasit la:
http://www.sorinonisor.ro/

Mai actual este cel de pe BoG.

Ramane sa vedem si restul locurilor.

Nu stiu ce optiuni au avut, dar alegerea ptr locul 1 este foarte buna.
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 14, 2009 7:22 pm    Post subject: Reply with quote

Nelamurire: cum este posibil ca un participant sa castige mai multe premii in cadrul aceleasi sectiuni?
Doar nu este Chuck Norris. Laughing
Back to top
csr
Site Admin
Site Admin

PostPosted: Dec 14, 2009 7:27 pm    Post subject: Reply with quote

Lista completa a castigatorilor la:

http://www.foto-magazin.ro/stire.php?id=5522

@ Photochrom: daca se jurizeaza fotografii si nu concurenti.
Back to top
tete
Senior
Senior

PostPosted: Dec 14, 2009 8:43 pm    Post subject: Reply with quote

Trebuie sa-i cer scuze D-lui Moiceanu ptr ca l-am troncanit atat si ca n-am avut incredere.
Cert este ca fotograful anului este un personaj bine ales. De restul nu zic nimic. Cu toate ca sunt nume care isi merita locul acolo.

cu bine,
tete
ggl
Senior
Senior

PostPosted: Dec 16, 2009 10:22 am    Post subject: Reply with quote

Photochrom wrote:
Nelamurire: cum este posibil ca un participant sa castige mai multe premii in cadrul aceleasi sectiuni?
Doar nu este Chuck Norris. :lol:

Probabil ca restul participantilor au trimis lucrari atat de slabe incat juriul n-a avut ce premia, iar Onisor a participat cu mai multe fotografii bune. Bravo lui.

Fotografiile castigatoare se pot vedea undeva?
Back to top
montecarlo
Senior
Senior

PostPosted: Dec 16, 2009 10:32 am    Post subject: Reply with quote

voila http://www.fotografulanului.aafr.ro/premii-foto.htm
Ancuta
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 16, 2009 10:32 am    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Fotografiile castigatoare se pot vedea undeva?

http://www.fotografulanului.aafr.ro/premii-foto.htm
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Dec 16, 2009 10:39 am    Post subject: Reply with quote

ggl wrote:
Probabil ca restul participantilor au trimis lucrari atat de slabe incat juriul n-a avut ce premia, iar Onisor a participat cu mai multe fotografii bune. Bravo lui.

Nu m-am referit in mod special la Onisor. La sapte categorii sunt castigatori multipli. Dar csr are dreptate, se jurizeaza fotografii si nu concurenti.

Felicitari participantilor si premiantilor! Very Happy
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 08, 2010 4:08 pm    Post subject: Reply with quote

Egyed Ufó Zoltán (Oskar.ro) despre Fotografia Anului - 2011: http://www.oskar.ro/blog.php?id=1052&nr=
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 20, 2010 12:18 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Juriul Fotograful Anului 2010 anunta retragerea premiului II la fotoreportaj atribuit domnului Sorin Onisor

Premiul a fost retras deoarece imaginea premiata nu a respectat deontologia fotojurnalistica care nu permite denaturarea adevarului, in cazul in speta subiectul nu era un carbunar ci un coleg fotograf care a pozat drept carbunar.

Aceste practici sunt sanctionate drastic in lumea profesionala, juriul doreste sa mentioneze ca in urma unei discutii cu domnul Onisor a inteles ca dansul, nefiind fotograf profesionist nu si-a dat seama ca acest fapt contravine eticii profesionale si a inscris aceasta imagine la categoria de fotojournalism, nu a facut aceasta greseala in mod intentionat.

De asemena juriul considera ca prezenta domnului Onisor in juriul concursului Fotografia Anului 2011 nu este afectata de acest fapt neintentionat dar regreta ca domnul Onisor nu a luat atitudine dupa ce comunitatea fotografica a semnalat ca fotografia respectiva este de fapt regizata si doreste sa mentioneze ca in orice concurs de fotografie ulterior va descalifica imaginile de asemenea natura.

http://www.aafr.ro/noutati-6.htm
Back to top
lizardkiss
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 20, 2010 1:13 pm    Post subject: Reply with quote

"nasol moment , misto coliva "...mda.....traiasca republica socialista romanica...

totusi , desi am incercat , nu vad deloc premiile ( bune sau rele )....

la sectiunea 2010 NU SUNT PREZENTATI CASTIGATORII ,PREMIILE , dar mai ales nu sunt prezentate FOTOGRAFIILE PREMIATE

DECI , daca dupa atatea discutii aprinse si dupa atata vreme , atat a fost in stare sa produca mareata organizatie in intrecerea socialista de pozare , numita AAFR , regret sa o spun , dar chiar nu mai cred ( oricat de conciliant as fi ) in sansa resuscitarii acestui cadavu institutional ( de cultura si arta socialista )

P.S. Nu ma intereseaza daca fotografia lui Sorin Onisor e regizata sau nu....O GASESC CU ADEVARAT MISTO.....INSA E DE KKAT CA NU REUSESC SA VAD , TOT CE A FOST PREMIAT ( si la atata vreme dupa terminarea concursului )

P.P.S. Am gasit in cele din urma fotografiile castigatoare la toate sectiunile ( http://galerie.liternet.ro/aafr2009/Portret_01_Laurean_Maier_Ganduri_de_inger#f ) si gasesc ca nu e nimic de reprosat la vreouna din ele.....insa nu inteleg de ce nu apar pe siteul AAFR .
Back to top
Photochrom
Level 4 Forum User
Level 4 Forum User

PostPosted: Nov 20, 2010 9:05 pm    Post subject: Reply with quote

Andrei Pandele, Speranțe dezamăgitoare: http://www.ap-arte.ro/ro/blog/actualitate-ro/articol/sperante-dezamagitoare/128/44.html
Back to top
Post new topic   Reply to topic    www.foto-magazin.ro Forum Index -> Concursuri organizate de AAFR All times are GMT
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum