Flash

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  

O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Rezultatele celui de-al XXIV-lea Salon National de Arta Fotografica Craiova 2007

Rezultatele celui de-al XXIV-lea Salon National de Arta Fotografica Craiova 2007



Medalii

Medalia de aur - VINGA, Alin Neamtu
Medalia de argint - INGRADIRI, Florin Chirea - A.A.F.R
Medalia de bronz - LIVING, Bogdan Aurelian Panait



Sectiunea A/N

Premiul I- SATUC, Tira Marinel A.A.F.R
Premiul II - ESENTIAL, Ion Ciobotaru, A.A.F.R
Premiul III - TERPSICHORE, Raoul M. Septilici
Mentiune - IN LIBERTATE, Trestian Gavanescu, A.A.F.R
Mentiune - ASCENSINI OPRITE, Anghel Mircea, A.A.F.R
Mentiune - SOARTA VIETII, Stefan Toth, A.F.I.A.P



Sectiunea color

Premiul I- TEXTURA, Claudiu Vulpan
Premiul II - NOIEMBRIE, Alin Neamtu
Premiul III - RED VILLAGE, Laura Haiduc Harris
Mentiune - VACANTA LOR, Ion Ciobotaru, A.A.F.R
Mentiune - DUPA TINE, Sorin Danciu
Mentiune - CANTARETUL SINGURATIC, Mircea Anghel, A.A.F.R



Lucrari admise la al XXIV-lea Salon National de Arta Fotografica, Craiova 2007

Clubul fotografic "Nufarul" Oradea
- Stefan Toth A.F.I.A.P: Oglinda vietii; Soarta vietii
- Claudiu Szabo: Good's yard; Way to Atlantis
- Constantin Demeter: Atmosfera
- Constantin Dancoglu E.F.I.A.P: Parada Gondolelor I; Pantonima I
- Vasile Vening A.F.I.A.P: Portret de studio
- Harris Haiduc Laura: Red Village 2
- Mircea Dragos: Pelicanii


Fotoclub "Prisma" Miercurea Ciuc
- Domocos Incze A.A.F.R: Spre casa
- Laszlo Incze: Triunghi; Dune
- Attila Szabo A.A.F.R: Strand


Fotoclub "Obiectiv" Campina
- Razvan Baleanu: Rugaciune; Basm de iarna; Pastorala


Fotoclub "Floare de colt" Rm. Valcea
- Ion Ciubotaru A.A.F.R: Esential; Roua diminetii; Risipire; Vacanta lor
- Trestian Gavanescu A.F.I.A.P: In Libertate; Natura statica; Peles


Foto Insomnia Arad
- Alin Neamtu: Alta transhumanta; Pas in doi; Vis de vara; Noiembrie; In parc; Unde e iubirea?


Timisoara si Fotoclub F:5,6 Timisoara
- Raoul M.Septilici: Terpsichore (Fotoclub F:5,6)
- Valentina Sarosi: Feminitate; Incognito 2 (Fotoclub F:5,6)
- Andra Stoica: Secret in doi
- Tudor Stanica: Dimineata devreme; Pe ape
- Liviu Butnariu: Fata in rosu
- Calin Paul Oprea: Linii si oameni; Bisericuta; Patriarhat; Apus pe lac


Fotoclub "Mihai Dan Calinescu" Craiova
- Mircea Anghel A.A.F.R.: Ascensiuni oprit; Angrena; Geneza; Cantaretul singuratic
- Marius: Boncea Varste; Lacrimi
- Costin Constantinescu: Bruge-Belgia; Dantelat
- Claudiu Galca A.A.F.R.: Nerostiri; Fosnetul umbrelor
- Bogdan Godeanu: Risipire
- Mariana Iosip A.A.F.R.: Marketing; Singuratati
- Marius Pampu: Libertatea cartilor


Fotoclub "Mircea Faria" Craiova
- Emanoil Gregor A.A.F.R.: Preocupari materne; Pro memoria
- Bogdan Aurelian Panait: Living; I'm not expecting people anymore; Peisaj cu doua subiecte; Carrefour; One of the few
- David Constantin A.A.F.R.: Fantezie; Natura statica
- Mihai Paul Mihaiescu: Nud
- Daniel Bulacu A.A.F.R.: Solitudini
- Constantin Concu A.A.F.R.:Toamna tarzie; Natura statica; Spre infinit
- Lucian Anghel A.A.F.R.: Ultimul hotar; Trepte spre cer; Evadare; Libertate; Adierea soarelui
- Sorin Danciu: Dincolo; Dupa tine
- Dragos Stoenica: Primii pasi
- Marinel Tira A.A.F.R.: Inorog; Studiu; Satuc
- Claudiu Vulpan: Ultima trecere; Ultima sansa; Meditatie; Textura; Port Salonic; Pastel II
- Remus Nicolae Badea A.A.F.R.: Compozitie; Mihaela
- Chirea Florin A.A.F.R.: Haina noua; Curiozitate; Ingradiri; Reflexii; Singuratice
- Cristian Bala A.A.F.R.: Izvor; Satic II; Singur; Apus in Bucegi; Satic I


Alegerea juriului
- Augustin Radu: Intrusul
- Victor Boldar E.F.I.A.P: Stapanul furnalului


In afara de concurs
Nicu Dan Gelep E.F.I.A.P: A fi sau a nu fi; Dorina; Portret.



Galeria de imagini - >




Bogdan Panait
octombrie, 2007
© Foto-Magazin.ro

Bookmark and Share

Comentarii:

Valentina SAROSI - 23 Oct 2007, ora 15:47
Buna ziua, Ma bucur ca doua dintre fotografiile mele au impresionat juriul si vor fi expuse in cadrul Salonului National de Arta Fotografica de la Craiova. Detalii legate de vernisaj cand se pot afla? Multumesc! As dori sa fac o mica precizare.Eu sunt membra a Fotoclubului F:5,6 din Timisoara si nu Insomnia din Arad asa cum apare aici.E adevarat ca nu am complectat acest lucru in formular.Aici e greseala mea. Tinand cont ca fac parte din Fotoclubul timisorean am convingerea ca s-a strecurat o greseala in afisarea unor nume din cele 5 sub Fotoclubul F:5,6Timisoara. cu respect Valentina Sarosi

Calin-Stefan Ragalie - 23 Oct 2007, ora 16:17
Am corectat, multumim pentru atentionare. Felicitari castigatorilor!

Bogdan Panait - 23 Oct 2007, ora 18:40
Dintr-o greseala pe care mi-o asum si pentru care imi cer scuze, mai multi dintre participantii cu lucrari admise si care sunt mentionati in lista de mai sus, au fost prezentati ca apartinand anumitor cluburi de fotografie, desi in realitate, pe plicul trimis pentru salon, nu era mentionat acest lucru. Este deci o greseala si va rog sa o tratati ca atare, n-am avut nici cea mai mica intentie sa incurc borcanele. Cu acelasi respect, Bogdan Panait

Raoul M. Septilici - 23 Oct 2007, ora 19:32
Daca tot se fac corectii pot spune ca s-a mai strecurat cel putin o greseala: Andra Stoica, Tudor Stanica, Liviu Butnariu si Calin Paul Oprea nu sunt membri ai f:5,6 (or fi poate din Timišoara). Poate pe viitor ...

Raoul M. Septilici - 24 Oct 2007, ora 01:08
Scuze. Nu am vazut mesajul domnului Panait.

ozolin dusa - 24 Oct 2007, ora 01:40
Am participat la multe Saloane, dar lucrari mai slabe premiate ca la asta, nu am vayut demult. Se duce naibii si "miscarea de amatori". Iar copiii Internetului n-au forta sa vina din urma. Au doar gura si tipa tare cu ea!

Bogdan Panait - 25 Oct 2007, ora 10:48
Dupa cum a fost anuntat, exista si premii in bani. Valoarea acestora este urmatoarea: Medalia de Aur- 800 lei Medalia de Argint- 600 lei Medalia de Bronz- 400 lei Categorii, a/n si color, fiecare in parte: Premiul 1- 700 lei Premiul 2- 400 lei Premiul 3- 200 lei Fiecare mentiune- 100 lei. Daca cei care trebuie sa primeasca bani vor fi prezenti la vernisaj, este necesar sa aiba asupra lor o copie dupa buletin sau carte de identitate ( pe langa original, evident) dar problema se poate rezolva si local. Daca nu vor fi prezenti, atunci va fi nevoie sa trimita, prin fax, o copie dupa actul de indentitate la un numar care apartine Primariei Craiova si pe care-l voi comunica ulterior. Banii vor fi trimisi prin Posta.

Raoul M. Septilici - 25 Oct 2007, ora 14:50
Si pana la urma unde este vernisajul (am inteles ca sunt ceva probleme cu sala)? Ramane la Muzeul de Arta la ora 11? Nu de alta dar am vrea sa venim de la Timisoara.

Bogdan Panait - 25 Oct 2007, ora 18:27
Da, ora 11, sambata 27,Muzeul de Arta din Craiova. Indeferent de sala in care se tine, sunt sigur ca, odata ajunsi acolo, nu va mai fi nici o problema. Din cate stiu eu, e totusi Sala Brancusi. Mi-ar face placere sa ne vedem. Eu sunt doar un pasionat de fotografie, nu sunt implicat in organizarea salonului sau alte chestii oficiale iar participarea mea la aceasta "campanie" de informare este benevolasau voluntara. Totusi, va stau la dispozitie cu orice informatii doriti in ceea ce priveste locatia sau alte detalii turistice, ca sa ma exprim asa. Va rog sa nu ezitati sa ma sunati, numarul meu de telefon este 0744441251. Craiova e un oras frumos. Craiovenii ii fac cinste.

Raoul M. Septilici - 26 Oct 2007, ora 02:04
Multumesc. O voi face daca va fi nevoie. Sa ne vedem cu bine.

Mircea Teodorescu - 28 Oct 2007, ora 13:29
Fara a face vreo apreciere la adresa fotografilor participanti, fotografiile mi se par insa ca nu se ridica la nivelul unui salon national de arta fotografica... nu sunt rele, dar pentru o gala a fotografiei, sunt slabe.

Bogdan Panait - 28 Oct 2007, ora 17:52
Daca ati citi numele celor participanti si premiati la acest salon si acestea nu v-au spus nimic, atunci si dvs. si d-ra Dusa Ozolin aveti o problema, pe care va sfatuiesc sa v-o rezolvati in alta parte. Daca Toth sau Vening sau Neamtu sau Gavanescu sau Dancoglu va sunt cunoscuti ca artisti si relizari in domeniu, atunci problema e si mai grava.Nu intentionez sa continui aceasta discutie, deci va sfatuiesc sa va estompati ideea de a da o replica. Va salut, cu respect, Bogdan Panait

Bogdan Panait - 06 Nov 2007, ora 23:13
Remus, ne cunoastem. Iar ceea ce faci aici e sub nivelul meu de intelegere si in mod sigur sub nivelul meu de educatie. Chiar imi pare rau ca ai intervenit, sper din toata inima ca a fost doar un impuls de moment.

Lucian Anghel - 07 Nov 2007, ora 18:14
Remus,nu stiam ca trebuie sa participi din 1992 la saloane pentru a face fotografii bune si a deveni critic de arta.Si in al doilea rind daca au fost atit de slabe lucrarile salonului de ce nu au luat ale tele,care sint foarte bune,premii?Sau... nu a fost juriul avizat.

Lucian Anghel - 08 Nov 2007, ora 21:59
Domnule asa ziz Remus Badea ,nici macar nu ai bunul simt sa-ti dezvalui adevarata identitate. Remus Badea este strain de toate aberatiile tele.Si te rog ceva...lasa-i pe cei avizati sa discute de fotografie,nu avem nevoie de impostori.

ozolin dusa - 12 Nov 2007, ora 18:17
Stimate d-le Panait. Ca m-ati "facut" domnisoara, asta pot intelege. Fara sa vreau, am creat, prin postul meu, stari contradictorii la cativa colegi. Dar, ce nu pot intelege, este faptul ca, desi eu am fotmulat o parere vazand imaginile premiate pe care le-ati postat aici, dvs. refuzati evidenta: e un salon slab. Chiar daca Toth, Gavanescu, Venig sau Dancoglu expun aici. O faceau si cand umblam eu dupa cai verzi pe pereti prin saloane... Poate au avut si ei un an prost si nu le-au iesit lucrarile. E asa de greu de acceptat?

Bogdan Panait - 13 Nov 2007, ora 09:11
D-le Ozolin, ca vam facut d-ra, imi cer scuze, sunt convins ca vi s-a mai intamplat. Ca o fi un salon slab, ca n-o fi...discutia e lunga. Recomandarea mea e sa nu trageti concluzii asupra calitatii pozelor de la salon numai din ceea ce se vede aici, sunt doar niste thumb-uri provenite de la un scanner, va asigur ca in realitate lucrarile arata mult mai bine. Daca sunteti interesat de un catalog ala salonului, in care calitatea e ameliorata, va rog sa ma contactati. Poate, cine stie, va schimbati parerea. Numai bine.

ozolin dusa - 15 Nov 2007, ora 01:34
Prieteni, cu sau fara noi, viata merge inainte. Orgoliile, intepaturile, nu-si au rost. Poate ne-om intalni, candva, la un pahar de vin... Sunt sigur ca, apoi ne vom strange mainile: PRIETENI!

Bogdan Panait - 15 Nov 2007, ora 20:27
Rog moderatorii sa cenzureze toate mesajele care vin de la acest Remus Badea, pentru ca persoana in cauza, Badea Remus, fotograf, membru al clubului 'Micea Faria' din Craiova, sustine ca nu are nici o legatura cu cel care comenteaza aici. Este vorba de o impostura. Multumesc.

ozolin dusa - 17 Nov 2007, ora 02:25
Urat. Vad ca orgoliile la olteni sunt prea mari pentru un razboi atat de mic. "Un fotograf"-ule, nimeni dintre noi nu facem ceva nou. Doar "inventam" ce altii au facut deja... Pacat. Intr-o zi nu ne vom mai putea privi in ochi de frica sa nu-l vedem pe cel din fata noastra mai MARE!..

calina adrian - 31 Dec 2007, ora 01:09
nu prea a fost mediatizat cocursul;eu doar am auzit pe la scoala.din cauza lipsei de informatii nu am putut participa;mi-ar placea sa vad pozele premiate.

calina adrian - 31 Dec 2007, ora 15:00
concursul*