Flash

Cauta in Foto-Magazin:
 


Aparitii editoriale


Expunerea
[click]  

Compozitia
[click]  

Lumina si iluminarea
[click]  

O varza fotogenica
[click]  

Bill Jay Confesiuni
fotografice
[click]  

 

 

Workshop de fotografie cu Mihai Moiceanu, EFIAP/s

Pe munte, primavara si inceputul verii sunt asociate cu explozia florilor de toate neamurile. Muntele prinde viata si pe langa cromatica plantelor, acesta ne imbie sa vedem lumea mai de aproape, sa invatam sa redescoperim natura de la amanunt la ansamblu.


Spatiul dintre Piatra Craiului si Bucegi este, fara indoiala, cea mai spectaculoasa zona montana din Romania. Un spatiu harazit de la natura cu toate ingredinentele necesare unui peisaj complet: munti inalti, pereti de stanca, paduri, plaiuri domoale cu case risipite pe coame de deal, parca tocmai aranjate pentru o fotografie reusita.


ftm-3.jpg


Invitam impatimitii de fotografie sa descoperim impreuna aceste locuri frumoase, oameni interesanti, gazde primitoare si sa facem fotografii bune.

ftm-2.jpg


Calendar:
Workshop 4 - perioada 5-7 mai - flori de primavara si zapada pe creste,
Workshop 5 - perioada 16-18 iunie - la smirdar pe culmea Leaota,
Workshop 6 - perioada 14-16 iulie - prima coasa la Magura.

Descriere:

Locatia: satul Magura, comuna Pestera, jud. Brasov.

Locuri disponibile: 12 in fiecare serie.

Regimul de cazare: in camere duble sau single (pensiune **).

Masa: mic dejun si cina incluse in pret.

Seminarii: tehnici de fotografiere, tehnici de prelucrare a imaginilor digitale (seminariile si analizele se vor prezenta in proiectie video).

Sesiuni de fotografie in exterior: tehnica peisajului, compozitia peisajului.


Conditii:
Echipament foto minimal necesar pentru participanti: camera foto digitala sau DSLR, trepied, medii de stocare, rucsac sau geanta foto comod de transportat.
Echipament turistic minim necesar pentru deplasarea in natura: ghete de munte, imbracaminte adecvata anotimpului.


Inscrierile se pot face incepand cu data de 01.04.2006


Informatii suplimentare legate de preturi si modalitatea de plata se pot obtine trimitand un e-mail la workshop@cameramm.ro sau office@cameramm.ro.


Impresii ale participantilor la worshop-urile precedente puteti afla aici.


Workshop_de_fotografie.jpg



CAMERA mm - Publicitate
www.cameramm.ro
Tel./fax: 0368-40.19.68

Bookmark and Share

Comentarii:

Vf. Slanina - 31 Mar 2006, ora 14:24
"Spatiul dintre Piatra Craiului si Bucegi este, fara indoiala, cea mai spectaculoasa zona montana din Romania." Tare faza, buna reclama. O fi cel mai convenabil pentru pantofari (posibilitati de cazare, alergat taranii cu gun-ul de pe ap. foto etc ). De altfel in poza de jos cu "workshop foto" se poate recunoaste Coltul Balaceni (Fagaras)

mihai moiceanu - 31 Mar 2006, ora 15:40
D-le Slanina fotografiile sunt generice si nu neaparat ilustrative. Cat priveste modul de exprimare bine ati facut ca va ascumdeti in spatele "slanini", care e tot generica.

Gabriel Pantiru - 31 Mar 2006, ora 17:09
Pai domnul pe nume Vf. Slanina e "putin" cam rautacios. In primul rand, parerea mea este ca aceste workshopuri sunt binevenite in peisajul fotografiei romanesti (mai ales cu cat domnul Mihai Moiceanu are ce impartasi). Apoi, vorbim despre workshop de fotografie si nu despre scoala de ghizi. Drept urmare faptul ca nu se sta la cort (asa cum banuiesc ca si-ar dori el) si e convenabil pentru "pantofari" e putin insignifiant. Si in ultimul rand, nu am gasit scris pe undeva ca fotografiile de mai sus ar fi din Bucegi. Poate ar fi nevoie de mai putine frustrari si mai mult bun simt (macar cat sa te semnezi).

Aurelian Gogonea - 31 Mar 2006, ora 19:46
Pentru "atotstiutorul" Vf. Slanina. Domnule Slanina, ingnorand faptul ca stati cam prost cu imaginatia cand e vorba de a alege un nume sub care sa va semnati (ascundeti), pot sa va spun ca sint un viitor participant la un asemena workshop. Pe langa asta nu prea va pricepeti la a cataloga oamenii care participa la asemenea workshopuri. Ei bine sa stiti ca nu sint un pantofar (cunosc foarte bine notiunea de pantofar) asa cum credeti dumneavoastra si stiu ce inseamna sa dormi in cort la 2500m, stiu ce inseamna sa pui cortul cu lapovita in nas, stiu ce inseamna sa te trezesti noaptea cu ragnet de urs la 100m de cort si as putea sa continui tot asa, dar nu prea vad rostul. Mai ales ca nu stiu cu cine vorbesc si am impresia ca-mi pierd vremea . Aaaaaa. Poate organizeaza domnia voastra niste workshopuri. Personal sint deschis la cat mai multe oferte. Si ca idee finala, domnule Slanina, din ceea ce scrieti dumneavoastra , creionez deja profilul unui frustrat rautacios, cu mintea chinuita de propriai rautate, care crede ca stie deja prea multe despre fotografie si nu numai, si nu mai are nimic de invatat. In viata inveti pana mori, inclusiv de la dusmani.

alex t - 31 Mar 2006, ora 22:22
haideti sa nu punem stilul balcanic pe orice. sa incercam sa luam ce e mai bun si sa trecem mai departe: a) dl slanina (probabil un pasionat de fagaras sau un tip mai "solid" sau poate ambele?) vroia sa semnaleze o usoara exagerare marketista si o inadvertenta intre locatia imaginilor si textul invitatiei. b) workshopul dl Moiceanu ramane un lucru remarcabil (din toate punctele de vedere) si ar trebui apreciat. E unul din putinele lucruri pozitive care se intampla pe la noi in directia formarii fotografice. nu cred ca e cineva de acord cu hulirea unei asemenea initiative. balacareala in continuare?

Vf. Slanina - 02 Apr 2006, ora 14:25
Vf Slanina este vecin cu Coltul Balaceni, aceeasi zona Sambata; nu era vorba de nici un exercitiu de imaginatie. Iar cortul nu este echipament minimal. Deja sint o gramada de fotografii tipice din zona Bucegi-PiatraCraiului (Sirnea Magura etc)...plictisitor... Imaginile sint informative, ca si cele de pe etichetele sticlelor de apa minerala made in ro(Matterhornul a scapat inca). Tot inainte!

aurelian gogonea - 03 Apr 2006, ora 10:59
da, domnule vf .slaina, se pare ca nu m-am inselat deloc in privinta domniei voastre. vreti sa aveti si ultimul cuvant . va urez un sincer succes in cariera fotografica !

Leonard petraru - 07 Apr 2006, ora 13:06
D-le slanina daca aveti ceva de spus despre arta fotografica care sunt ,,pozele'' domniei voastre? FOTOGRAFII ARTISTICE sigur nu aveti,unde pot fi vizualizate?

alex ciornei - 16 Apr 2006, ora 17:47
asa se intampla mereu in romania :nimeni nu e multumit de o initiativa,toti se dau destepti...iar cand e vorba de rezultat...sorry..n-am stiut ca se face asa...invatati,invatati....sa invatati!(fotografie)

Fire W - 09 May 2006, ora 16:47
Si uite ca in loc sa comentam initiativa laudabila a domnului Moiceanu, discutam despre Varful Slanina :) Eu unul as dori sa intreb daca se poate (daca are sens) sa incerc o participare la un asemenea workshop cu un aparat Canon A95. Deoacamdata nu imi permit sa cumpar alt aparat, dar nu e departe momentul cand il voi skimba. Si cred in continuare ca poti realiza fotografii superbe cu un aparat modest, precum poti face o multime de fotografii slabe cu aparate de varf.

mihai moiceanu - 10 Jun 2006, ora 21:30
Pana la urma scula nu conteaza. Diferenta e ca o scula buna iti usereaza munca si pe deasupra e fiabila. Dar sigur ca puteti participa, desi am recomandat ca trebuie minim un bridge, aceasta e pana la urma alegerea participantilor.

bodeanu alexandra - 02 Jun 2010, ora 18:44
este valabil si pt 2010?